Są pieniądze na renowację zabytków. Dwa obiekty dostaną nowe życie

2018.10.09 17:00
Dwa podlaskie zabytki zostaną odrestaurowane. Pieniądze wyłożył zarząd województwa.
Są pieniądze na renowację zabytków. Dwa obiekty dostaną nowe życie
Fot: Wikipedia/Adam - dalekie - pole
Dawna synagoga w Ciechanowcu

Władze naszego regionu przyznały gminie Ciechanowiec dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Samorząd dokładnie 157 tys. zł przeznaczy na wykonanie elewacji na budynku dawnej synagogi, która znajduje się przy ul. Mostowej 6, niedaleko rynku. Ściany obiektu zostaną osuszone i oczyszczone, a zmurszałe cegły usunięte. Będzie on na nowo otynkowany i pomalowany.

Synagoga powstała pod koniec XIX w. Podczas II wojny światowej, jak nie trudno się domyślić, zdewastowali ją hitlerowcy. Natomiast po 1945 r. budynek wykorzystywano jako sklep, młyn oraz biura. Znacznie później zaś, bo w 1989 r., rozpoczęto jej remont z przeznaczeniem na dom kultury. Po kilku latach został on jednak przerwany.

Poza tym gmina Tykocin, należąca do LGD Stowarzyszenie N.A.R.E.W, przeprowadzi renowację XVIII-wiecznej Rezydencji Ekonomicznej, w czym pomoże dotacja - również z RPO WP - wynosząca 698 tys. zł. Odnowiona zostanie elewacja i dach. Przebudowane mają być ogrodzenie i schody. Powstaną również taras wystawowy, parkingi oraz kanalizacja deszczowa.

Rezydencja ekonomiczna w Tykocinie, nazywana też Dworkiem Administratora to obiekt barokowy. Zabytek powstał w połowie XVIII w. Jego fundatorem był Jan Klemens Branicki. Rezydencja wyróżnia się tym, że na bocznych krańcach elewacji frontowej występują ryzality, natomiast w tylnej elewacji - alkierze. W 1958 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Współcześnie mieści się w nim miejscowy urząd miejski.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

817 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39