Są pieniądze na szkołę rodzenia. To zapewni opiekę kolejnym kobietom w ciąży

2024.02.12 18:21
Tylko od początku tego roku białostocką szkołę rodzenia odwiedziło ponad tysiąc przyszłych rodziców. Miasto Białystok przeznaczyło pieniądze na jej dalszą działalność.
Są pieniądze na szkołę rodzenia. To zapewni opiekę kolejnym kobietom w ciąży
Fot: D.Gromadzki/UM Białystok

Rok 2024 rozpoczął się całkiem niedawno, a białostocką szkołę rodzenia już odwiedziło ponad tysiąc przyszłych rodziców. To pokazuje, jak bardzo takie miejsce jest w naszym mieście potrzebne. Miasto przeznaczyło w tym roku na działalność placówki 365 tys. zł. Dzięki temu zapewniona zostanie opieka kobietom, które niebawem powitają na świecie swoje pociechy.

Jak czytamy na stronie Miasta - umowa na świadczenie usług z zakresu edukacji okołoporodowej dla mieszkanek Białegostoku finansowanych z budżetu obejmuje lata 2021-2025. Środki na realizację zadania wynoszą około 1 mln 760 tys. zł (na 5 lat). Na prowadzenie zajęć realizowanych w Szkole Rodzenia na 2024 r. w budżecie Miasta zaplanowano 365 tys. zł. Te pieniądze pozwolą objąć opieką 1000 kobiet.

– Białostocka Szkoła Rodzenia, prowadzona przez Szpital Miejski, pomaga naszym mieszkankom i ich rodzinom od 48 lat. Jest to jedna z nielicznych takich placówek w kraju, która utrzymywana jest z pieniędzy Miasta. Jestem przekonany, że to bardzo dobrze wydane pieniądze, bo cieszy się ona ogromnym powodzeniem i każdego roku z jej pomocy korzysta mnóstwo pań oraz przyszłych ojców – zapewnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. 

W tym roku do szkoły rodzenia zapisało się już 118 pań. Mogą korzystać z organizowanych w placówce zajęć teoretycznych, w których często uczestniczą także ich partnerzy, a także z gimnastyki i spotkań ze specjalistami. Zajęcia gimnastyczne to m.in. nauka technik relaksacyjnych, oddychania, przyjmowania odpowiednich pozycji w trakcie porodu, instruktaż ćwiczeń wykonywanych podczas połogu. Przyszłe mamy zapoznawane są też z warunkami odbywania porodu, co jest szczególnie ważne w przypadku tzw. pierworódek, czyli pań, które spodziewają się pierwszego dziecka.

W białostockiej szkole rodzenia rodzice mogą też uczestniczyć w zajęciach praktycznych, dotyczących np.  kąpieli i pielęgnacji noworodka, przygotowania do porodu rodzinnego, prawidłowego noszenia, układania oraz ubierania maleństwa, metod łagodzenia bólu w trakcie porodu itp. 

Białostocka szkoła rodzenia posiada też bezpłatną wypożyczalnię sprzętu dla matek i noworodków. Dzięki współpracy Miasta Białystok z UNICEF otrzymała 250 tys. zł, za które m.in. kupiony został sprzęt rehabilitacyjny dla kobiet, które korzystają z ćwiczeń edukacyjnych i gimnastycznych.  

Białostocka Szkoła Rodzenia powstała w 1976 roku. Korzysta z niej średnio ok. 1000 osób rocznie. W ubiegłym roku ta liczba została przekroczona – do szkoły zapisało się 1141 kobiet.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1020 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39