Sala doświadczania świata. W klinice onkologicznej powstało niezwykłe miejsce

2024.02.19 11:08
W Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku postała sala doświadczania świata. Wszystko dzięki współpracy dwóch fundacji. Miejsce ma pomóc małym pacjentom, chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie.
Sala doświadczania świata. W klinice onkologicznej powstało niezwykłe miejsce
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

Fundacja "Pomóż Im" w tym roku połączyła siły z Fundacją "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Dzięki temu w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku powstała nowa sala doświadczania świata. Jest to niezwykłe, nowoczesne pomieszczenie wypełnione różnymi kolorami, dźwiękami oraz technologią. Umożliwia zaangażowanie zmysłów małych pacjentów, co korzystnie wpływa na ich relaks i eksploatację. To ważne przy terapii Snoezelen, która wspomaga rozwój dzieci.

- Wierzę, że ta sala przysłuży się całej klinice, wszyscy jej potrzebujemy - mówi prof. Katarzyna Muszyńska-Rosłan - przewodnicząca Rady Fundacji "Pomóż Im" i zastępca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii.

Magiczne miejsce dla małych pacjentów

Choroba, leczenie i związane z tym emocje oraz ból są bardzo trudne dla dzieci.  Zajęcia w nowo powstałej sali mają też pomóc małym pacjentom, chociaż na chwilę zapomnieć o tym wszystkim.

- Dzieci, pracując z terapeutami Snoezelen, spotykają się z magią. Na pół godzinny, bo tyle trwa jedna sesja, udają się w świat marzeń. Mogą usłyszeć szum morza, dotknąć liści… …- mówi dr Anna Apel, prezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”". - Mieliśmy sytuację, gdy trzyletnia dziewczynka, przyniesiona do sali przez mamę na rękach, wyszła z niej o własnych siłach. Więcej, wcześniej się nie odzywała, a w sali zaczęła śmiać się w głos. Nasze działania są komplementarne w stosunku do opieki medycznej. Dobrostan mentalny dzieci i ich rodziców jest bardzo ważny w odzyskaniu sił i przejściu przez trudną chorobę – dodaje Anna Apel.

Stworzenie tego wyjątkowego miejsca było możliwe nie tyko dzięki fundacjom. Nie udałoby się to, gdyby nie fundusze przekazane przez irmę SIXT Polska. 

- Nasza pomoc zaczęła się od  przewożenia dzieci chorych onkologicznie z Ukrainy do ośrodków medycznych w Polsce. Uznaliśmy, że powinniśmy pójść dalej. W 2022 roku obchodziliśmy 20-lecie. Jubileusz uczciliśmy przeprowadzając charytatywną aukcję. Pozwoliło nam to na zbudowanie  trzech sal doświadczania świata, z których jedną otwieramy właśnie w Białymstoku – mówi Katarzyna Hajkowicz, wiceprezes SIXT Polska.

To nie jedyny projekt fundacji "Pomóż Im" w ostatnich miesiącach

Sala doświadczania świata jest kolejnym projektem, które zrealizowała w klinice Fundacja Pomóż Im”, wspólnie z zewnętrznym partnerem. We wrześniu, dzięki środkom pozyskanym z Fundacji DKMS, wyposażyła izolatki. Dzięki organizacji prowadzone są też warsztaty psychologiczne dla rodziców i personelu medycznego.

Sala jest prezentem z okazji Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową. Ona ma pomóc w realizacji marzeń, które – zgodnie z tradycją, zostały spisane na balonach, wypuszczonych w niebo. Oczywiście każde dziecko chce przede wszystkim wrócić do zdrowia, jednak mali pacjenci pisali też o innych pragnieniach. które dzieci chciały  „być jak Spiderman i Kapitan Ameryka” . Jak zwracają uwagę członkowie Fundacji "Pomóż Im" - ktoś kiedyś pięknie napisał: „Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki”. Mali onkopacjenci są odważni i walczą – właśnie tak, jak superbohaterowie. 

Redakcja
24@bialystokonline.pl

571 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39