Scena letnia Opery. Pożegnalny koncert [KONKURS]

2020.09.10 07:28
Radosnymi, melodyjnymi serenadami Antonína Dvořáka Opera i Filharmonia Podlaska pożegna urokliwą letnią scenę amfiteatru. Orkiestrę OiFP poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.
Scena letnia Opery. Pożegnalny koncert [KONKURS]
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS
Mirosław Jacek Błaszczyk

Serenada d-moll op. 44 Antonína Dvořáka powstała z inspiracji Serenadą B-dur Mozarta KV 361. Idąc za przykładem swego wielkiego poprzednika, do podwójnego składu instrumentów dętych kompozytor dodał wiolonczelę i kontrabas jako instrumenty prowadzące linię basu. Posłużył się poza tym swoistym stylem "retro", nawiązującym do tradycji dworskiej muzyki plenerowej z czasów klasycyzmu. Klasyczna forma łączy się tutaj z tanecznymi rytmami, słowiańskim duchem i harmonią, a ostateczny wydźwięk ekspresyjny różni się znacznie od źródła inspiracji, nasuwa bowiem skojarzenia z tradycją tworzenia muzyki w czeskich zamkach i pałacach. Od pierwszej do ostatniej nuty daje się odczuć radość motywującą kompozytora w tworzeniu.

Serenada E-dur op. 22 powstała w zaledwie dwa tygodnie, w maju 1875 roku, w szczęśliwym dla kompozytora czasie. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych dzieł orkiestrowych Dvořáka.

Koncert "Radość tworzenia" odbędzie się w sobotę (12.09) w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej, początek o godz. 19.00.

Mamy zaproszenie: Konkurs

Zobacz też: Koncert na pożegnanie sceny letniej OiFP - "Radość tworzenia"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1139 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39