Seksafera ks. Dębskiego. Już wiadomo, kto go zastąpi na stanowisku rzecznika Archidiecezji

2022.09.06 09:29
Kuria wydała oświadczenie odnośnie wybrania nowego rzecznika prasowego Archidiecezji Białostockiej. Już wiadomo, kto zastąpi ks. Andrzeja Dębskiego.
Seksafera ks. Dębskiego. Już wiadomo, kto go zastąpi na stanowisku rzecznika Archidiecezji
Fot: J. Fiedoruk

W lipcu tego roku zrobiło się głośno o ks. Dębskim, który od lat był bardzo znaną osobowością w Białymstoku. Pełnił funkcje: dyrektora biura prasowego, archidiecezjalnego inspektora ochrony danych osobowych, wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego, kapelana klubu Sportowego Jagiellonia Białystok i wydawcy katolickiego magazynu "Pod Twoją obronę" w TVP3 Białystok.

Okazało się, że duchowny wysyłał wiadomości o seksualnym charakterze do internautki Oli. Do tego przesyłał też filmiki z obscenicznymi i skandalicznymi zachowaniami oraz wulgarnymi słowami. O sprawie mówiło się w całej Polsce.

W związku z tym 18 lipca abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, przekazał ks. Andrzejowi Dębskiemu dekret zawierający decyzję o pozbawieniu prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego. Nakazał mu też podjęcie terapii i pokuty w miejscu wskazanym przez metropolitę białostockiego. "Powodem powyższej decyzji jest skandaliczne i niegodne postępowanie księdza, które spowodowało uzasadnione oburzenie, smutek, ból i przygnębienie oraz stało się źródłem wielkiego zgorszenia. Takie zachowanie kapłana nigdy nie powinno mieć miejsca" – napisano wówczas w komunikacie. W chwili obecnej nie wiadomo, gdzie przebywa ks. Dębski i co się z nim dzieje.

Dotychczas nie wyznaczono rzecznika kurii, który miałby zastąpić ks. Dębskiego. Już wiadomo jednak, kto nim został:

"Z dniem 2 września 2022 r., abp Józef Guzdek, metropolita białostocki powołał na rzecznika prasowego archidiecezji białostockiej Panią mgr lic. Teresę Margańską" – czytamy w komunikacie kurii.

Nowa rzecznik jest absolwentką teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dziennikarstwa na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz komunikacji społecznej instytucjonalnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Oprócz tego skończyła także studia z zakresu edytorstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest dość znana w lokalnej społeczności. Od wielu lat współpracuje z archidiecezją białostocką, pełniła funkcję redaktora i fotografa serwisu internetowego archibial.pl, do tego jest zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Drogi Miłosierdzia", redaktorem i korektorem w Wydawnictwie św. Jerzego, a także korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej.

"Arcybiskup Metropolita prosi wszystkich o życzliwe przyjęcie nowej Pani Rzecznik, polecając jej pracę opiece św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy" – czytamy w wydanym komunikacie.

Warto podkreślić, że dotychczas funkcję rzeczników prasowych pełniły osoby duchowne.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39