Sesja absolutoryjna. Zapowiada się inna niż przez ostatnie 4 lata

2019.06.17 07:42
Wszystko wskazuje na to, że prezydent Tadeusz Truskolaski, pierwszy raz od czterech lat, otrzyma absolutorium od rady miasta. Co więcej, może to zostać poparte wotum zaufania dla prezydenta.
Sesja absolutoryjna. Zapowiada się inna niż przez ostatnie 4 lata
Fot: MN

To już ostatnia sesja rady miasta przed wakacjami i przerwą, która potrwa aż do 30 września. Radni będą mieli jednak sporo pracy i co ważniejsze, będą musieli podjąć kilka ważnych decyzji, ponieważ tradycyjnie ostatnia sesja przed wakacjami jest tą, na której decyduje się o przyznaniu absolutorium dla prezydenta miasta.

Zmiana scenariusza

W ostatnich latach scenariusz był podobny – prezydent przedstawiał sprawozdanie z budżetu za poprzedni rok, radni, głosami Prawa i Sprawiedliwości, nie udzielali mu absolutorium, Regionalna Izba Obrachunkowa podważała ich decyzję. W ciągu 4 lat, kiedy większość w radzie miał PiS, tylko raz RIO nie zakwestionowało uchwały rady.

W tym roku scenariusz raczej się zmieni, ponieważ Tadeusz Truskolaski powinien otrzymać absolutorium. Dlaczego? Gdyż większość w radzie ma, popierająca go, Koalicja Obywatelska. Chociaż trzeba przyznać, że patrząc na wykonanie budżetu przez władze miasta w poprzednim roku, radni mogą z czystym sumieniem zatwierdzić sprawozdanie z jego wykonania.

Dochody zrealizowane w 98%, wydatki w 96% - z ponad 2 mld zł w obu wypadkach. Deficyt mniejszy niż zakładano, nadwyżka operacyjna wyższa. Trudno się do czegoś przyczepić, chyba że do zadłużenia, które wyniosło na koniec roku około 800 mln zł, jednak wciąż mieszczące się w granicach bezpiecznego limitu, na które miasto może sobie pozwolić.

Pozytywną opinię na ten temat wydała już Regionalna Izba Obrachunkowa, która w swojej ocenie zaznaczyła, że gospodarka finansowa miasta w 2018 roku była prowadzona z zachowaniem wymogów ustawy o finansach publicznych. Wskazuje na to m.in. nadwyżka operacyjna.

Ocena nie tylko budżetu

Mimo wszystko można spodziewać się, że dyskusji podczas sesji i tak nie zabraknie. Zresztą podobnie jak przy punkcie, który poprzedzi te o przyjęciu sprawozdania i przyznaniu absolutorium. Mianowicie dyskusję nad wotum zaufania dla prezydenta Truskolaskiego.

Ten mechanizm to nowość, wprowadzona wraz nowelizacją Ustawy o samorządzie terytorialnym, która wprowadziła obowiązek przygotowania przez samorządy corocznego raportu o stanie miast. Zawierać ma on podsumowanie działalności prezydenta w poprzednim roku, w szczególności w realizacji polityki, programów, strategii, uchwał rady gminy oraz budżetu obywatelskiego.

Raport było trzeba przedstawić do końca maja, a podczas najbliższej sesji odbędzie się nad nim debata, w której udział wziąć będą mogli także mieszkańcy. Potem radni zagłosują nad tym, czy prezydent powinien dostać wotum zaufania.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1771 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39