Sezon zimowych szaleństw przed nami. Jak się odpowiednio przygotować?

2015.12.30 00:00
Rozpoczynamy kolejny sezon sportów zimowych, ale niestety wiąże się to ze wzrostem ryzyka przykrych kontuzji. Czy pamiętamy o tym, jak przygotować się do aktywności i że sport to zdrowie, o które trzeba najpierw zadbać?
Sezon zimowych szaleństw przed nami. Jak się odpowiednio przygotować?
Fot: pixabay.com

Według wyników badań "Jak Polacy uprawiają sport", większość respondentów nie wykonała żadnych badań lekarskich pod kątem planowanej aktywności fizycznej (57%).

O czym zatem należy pamiętać podczas zimowych szaleństw, aby były bezpieczne?

Zimą możemy korzystać z wielu możliwości sportowych, tj. narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard, hokej czy łyżwiarstwo. Wymienione sporty są związane z większą aktywnością dolnych partii ciała, a wszystko to istotnie zwiększa ryzyko poważnego urazu.

- Każdy sport niesie jednak ze sobą zwiększone ryzyko obrażeń, szczególnie podczas uprawiania sportów zimowych. Nie oznacza to, że dla bezpieczeństwa należy zrezygnować z przyjemności związanych z ich uprawianiem. Trzeba się do nich po prostu dobrze przygotować, a wtedy to ryzyko jest dużo mniejsze – mówi Robert Korzeniowski, menadżer programu "Medycyna dla Sportu i Aktywnych" grupy Lux Med.

Czy wiemy jak się przygotować?

Niestety, wg. raportu "Jak Polacy uprawiają sport" przeprowadzonego przez IQS, brak przygotowania do uprawiania sportu deklarują częściej mężczyźni niż kobiety (46% w porównaniu do 37%). Co więcej, zaledwie 3% osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej. Z kolei tylko 4% ankietowanych odbyło konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą (3%).

Głównym sposobem unikania negatywnych efektów uprawiania sportu, jaki wskazali ankietowani, jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu (43%) oraz wykonanie rozgrzewki przed uprawianiem sportu (41%). Choć są to ważne elementy w trakcie sportowej aktywności, to nie jedyne, o których trzeba pamiętać.

Testy sprawnościowe i wydolnościowe

Raz na jakiś czas warto wykonać testy sprawnościowe czy wydolnościowe, które pozwolą określić kondycję naszego organizmu i wyznaczyć granice przeciążenia, których nie powinniśmy przekraczać. Może okazać się, że są sporty, które nie są dla nas wskazane albo powinniśmy się ich podejmować rzadziej.

- Zachowanie środków ostrożności, dobry sprzęt, ale i przygotowanie fizyczne oraz zdrowotne pomogą zminimalizować ryzyko wypadków i pozwolą w pełni cieszyć się zimą i wrócić z wypoczynku w dobrej kondycji. Dlatego warto cyklicznie przebadać serce, sprawdzić wydolność organizmu czy zakres ruchowy. Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle ważna i nie powinniśmy jej bagatelizować – dodaje Robert Korzeniowski

Błażej Okuła
blazej.o@bialystokonline.pl

1599 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39