SG zatrzymała migrantów, przy których był aktywista. Twierdził, że zbiera poroże

2022.04.28 09:34
Straż Graniczna ujawniła 4 cudzoziemców, przy których był aktywista. Oni twierdzili, że skontaktowali się z nim dużo wcześniej i zaproponował im załatwienie pełnomocnictw. Aktywista mówił, że przypadkiem w lesie spotkał cudzoziemców.
SG zatrzymała migrantów, przy których był aktywista. Twierdził, że zbiera poroże
Fot: SG

We wtorek (26.04) dyżurny Placówki Straży Granicznej w Białowieży otrzymał informację od żołnierza WOT, który w czasie wolnym od służby zauważył w lesie dziwnie zachowujące się osoby.

- Patrol Straży Granicznej we wskazanej lokalizacji ujawnił 4 obywateli Sudanu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę naszego państwa. Cudzoziemcy w momencie ich odnalezienia już posiadali przy sobie pełnomocnictwa do ich reprezentowania. W ich towarzystwie przebywał aktywista, który oświadczył, że zbierając poroże jeleni w lesie przypadkowo, kilka minut przed przybyciem patrolu Straży Granicznej, spotkał cudzoziemców - informuje mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa podlaskiego oddziału SG.

Co ciekawe, zatrzymani obywatele Sudanu nie potwierdzili jednak tej wersji.

- Poinformowali funkcjonariuszy SG, że kontakt z tym panem nawiązywali poprzez telefon, a pomoc zaproponował im już o wiele wcześniej oferując przekazanie pełnomocnictw. Otrzymali również od niego dane lokalizacyjne, tzw. "pinezki", gdzie mają się przemieszczać i w jakim miejscu się z nim spotkać - relacjonuje mjr Katarzyna Zdanowicz.

Cudzoziemcy w wieku 38, 28, 22 i 22 lat przebywają obecnie w Placówce SG w Białowieży, gdzie otrzymali niezbędną pomoc i prowadzone są z nimi dalsze czynności administracyjne. Jak przekazuje rzeczniczka, zanim jednak trafili do placówki, dwóch mężczyzn skarżyło się na ból ręki i nogi w związku z czym funkcjonariusze zawieźli ich do szpitala w Hajnówce. Na miejsc zostali poddani badaniom lekarskim, na szczęście nie wymagali hospitalizacji.

- To kolejne zdarzenie potwierdzające, że aktywiści mimo, iż mają wiedzę na temat miejsca przebywania cudzoziemców, nie informują o tym ani Straży Granicznej, ani żadnych innych służb, a być może osoby te potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej - dodaje rzeczniczka.

Zobacz także: Aktywiści zagrażają cudzoziemcom? SG: "Narażają ich na utratę zdrowia i życia" oraz Tajemnicze pełnomocnictwa, czyli pogranicznicy vs. aktywiści.

Minionej doby (27.04) polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć 28 cudzoziemców, obywateli: Egiptu, Jemenu, Syrii i Iraku. W tym miesiącu odnotowano już 977 prób nielegalnego przedostania się Białorusi do Polski, a od początku roku - 4283.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1750 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39