Sieć szkół przeszła weryfikację kuratora. Projekt niemal modelowy

2017.03.08 15:43
Podlaski Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniował przygotowane przez miasto uchwały w sprawie projektu dostosowania do założeń reformy oświaty.
Sieć szkół przeszła weryfikację kuratora. Projekt niemal modelowy
Fot: pixabay.com

W związku z wejściem w życie reformy edukacji, a co za tym idzie rozpoczęcia procesu wygaszania gimnazjów, potrzebne było stworzenie nowej sieci szkół i obwodów szkolnych. W przedstawionej przez miasto w styczniu projekcie uchwały założono, że z 24 obecnie funkcjonujących gimnazjów tylko jedno – PG nr 4 przy ul. Ciepłej - zostanie wygaszone, pozostałe zaś będą przekształcone lub wcielone do szkół podstawowych i średnich.

W lutym, podczas dodatkowej sesji rady miasta, zaakceptowano projekt z niewielkimi zmianami. Następnym krokiem była opinia Podlaskiego Kuratora Oświaty. Można było się spodziewać, że będzie ona pozytywna, ponieważ kurator Jadwiga Szczypiń już jakiś czas temu podkreślała, że w Białymstoku projekt sieci szkół jest niemal modelowy.

W piśmie przesłanym miastu kurator stwierdziła, że uchwały są zgodne z prawem oraz zapewniają możliwość realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki przez dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie Białegostoku.

Jedyna zmiana, jaką należy wprowadzić do projektu, dotyczy siedziby X Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Kurator wskazała, że należy uwzględnić obecną siedzibę X LO przy ul. Antoniuk Fabryczny 1. Według projektu przedstawionego przez miasto zaproponowano, żeby do LO na Antoniuku wcielić PG nr 11 i docelowo przenieść całość do budynku tej drugiej szkoły, który znajduje się przy ul. Stołecznej.

– Z przekazanych nam informacji wynika, że uchwały przygotowane przez samorząd Białegostoku są wręcz modelowymi i mogą stanowić wzór dla innych gmin z terenu województwa podlaskiego – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

27 marca odbędzie się kolejna sesja rady miasta, podczas której radni znów podejmą prace nad uchwałą w sprawie dostosowania sieci szkół. Po podjęciu uchwały we wszystkich placówkach oświatowych rozpocznie się przygotowanie organizacji nowego roku szkolnego.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

868 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39