"Skrzypek na dachu". W sierpniu planowane jest widowisko na Rynku Kościuszki

2023.07.10 10:12
W ramach 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim odbędzie się spektakl "Skrzypek na dachu". Na scenie wystąpi Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy.
"Skrzypek na dachu". W sierpniu planowane jest widowisko na Rynku Kościuszki
Fot: Olga Cieślar
"Skrzypek na dachu"

"Skrzypek na dachu" to musical, który przez 9 lat nie schodził z afisza na nowojorskim Broadway'u po swojej prapremierze w 1964 roku. Od tego czasu odbyło się ponad 3 tys. przedstawień, które podbiły serca publiczności na całym świecie.

Opowieść spektaklu osadzona jest w małym żydowskim mieście Anatewka na początku XX wieku. Głównym bohaterem jest Tewje, biedny mleczarz obarczony pięcioma córkami, który musi wydać je za mąż i zapewnić im posag. Mimo trudnego życia, komplikacji rodzinnych i antyżydowskich pogromów, Tewje emanuje człowieczeństwem, wdziękiem prostoty oraz mądrą dobrocią. Jego postać jest nadzieją wśród trudności, symbolizującą siłę i wytrwałość człowieka.

Musical powstał na podstawie powieści Szolema Alejchema "Dzieje Tewji Mleczarza". Historia Tewjego i jego rodziny przedstawia bezpowrotnie zaginiony świat społeczności żydowskiej w Anatewce, ukazując zarówno ich tradycje, jak i zmierzenie się z nowoczesnym światem. To uniwersalna opowieść o poszukiwaniu tożsamości, miłości, utraconych korzeniach i dążeniu do zachowania własnej tożsamości.

Polską wersję musicalu w Teatrze Żydowskim zrealizował w 2002 roku Jan Szurmiej, polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Jego inscenizacja "Skrzypka na dachu" zdobyła uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności.

Spektakl odbędzie się 16 sierpnia, o godz. 20:30 na Rynku Kościuszki w Białymstoku w ramach 80. rocznicy Powstania w Getcie Białostockim. Oprócz spektaklu, w ramach obchodów rocznicy zaplanowanych jest także więcej wydarzeń.

Więcej informacji:
Spektakl "Skrzypek na dachu"
80. rocznica Powstania w Getcie Białostockim

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

819 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39