Słuchowisko i seria filmów. Są pieniądze dla Muzeum Pamięci Sybiru

2018.04.27 15:16
53 tys. zł - na tyle opiewa kwota dotacji, którą otrzymało Muzeum Pamięci Sybiru. Placówka ubiegała się o dofinansowanie projektów w programie grantowym Patriotyzm Jutra 2018.
Słuchowisko i seria filmów. Są pieniądze dla Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru

Pierwszy projekt to "Białostockie drogi do wolności - realizacja słuchowiska radiowego". Jego scenariusz ma zostać oparty na ukazaniu sylwetki białostoczanina Michała Zalewskiego przez pryzmat wydarzeń wojennych (I wojna światowa) i rewolucyjnych (rewolucja bolszewicka), odzyskanie niepodległości i jej następstwa (powrót do II Rzeczypospolitej, aktywny udział w jej odbudowie, nadzieje i rozczarowania w nowej rzeczywistości politycznej i społecznej po 1918 roku). Na podstawie zawiłych losów białostocczanina, założyciela jednego z pierwszych w Białymstoku warsztatów samochodowych, ukazany zostanie fragment polskiej historii. Ważnym elementem biografii Zalewskiego, szczególnie w kontekście Muzeum Pamięci Sybiru, jest wywózka do Ostaszkowa w ZSRR i jego powrót do Polski w 1946 r.

Słuchowisko powstanie na podstawie nieopublikowanych nigdzie wspomnień bohatera pt. "Powieści przeżytych lat" oraz wspomnień jego córki. W realizację słuchowiska włącza się również Polskie Radio Białystok. Dotacja na realizację tego projektu wynosi 26 tys. zł.
 
Drugi projekt Muzeum - "Kresy wschodnie w przedmiotach zaklęte - realizacja serii edukacyjnych filmów krótkometrażowych" - zakłada przygotowanie serii 5 edukacyjnych filmów krótkometrażowych pt. "Kresy Wschodnie w przedmiotach zaklęte". W każdym z filmów zostanie opowiedziana historia jednego eksponatu ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru. Filmowa narracja zostanie oparta na oryginalnych wspomnieniach właścicieli niezwykłych rzeczy, które stały się świadkami wydarzeń okresu dwudziestolecia międzywojennego na Kresach Wschodnich.

Planowana seria filmowa to próba ukazania historii Kresów Wschodnich, a przede wszystkim życia codziennego ich mieszkańców w dobie budowania państwowości polskiej. To oni - kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczpospolitej doświadczyli zesłańczego losu w latach czterdziestych XX wieku. Z radosnego okresu w międzywojennej Polsce pozostały drobne pamiątki zabierane w pośpiechu z rodzinnego domu, jak maszyna do szycia firmy Singer należąca do Amelii Sieczko. Maszyna i umiejętności jej właścicielki pozwoliły przetrwać sześć lat zesłania siedmioosobowej rodzinie. Bohaterami filmów stanie się także grzybek do cerowania, nożyczki, obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej, porcelanowa figurka. Muzeum otrzymało wsparcie na realizację projektu w wysokości 27 tys. zł.

Program grantowy Patriotyzm Jutra 2018 realizowany jest przez Muzeum Historii Polski z funduszy MKiDN.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1622 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39