Solidarni z Andrzejem Poczobutem. Będzie akcja pod białoruskim konsulatem

2023.01.15 14:30
16 stycznia przed Sądem Obwodowym w Grodnie ma się rozpocząć proces działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Mieszkańcy Białegostoku organizują pod białoruskim konsulatem akcję solidarnościową.
Solidarni z Andrzejem Poczobutem. Będzie akcja pod białoruskim konsulatem
Fot: Maciej Safaryn
Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku przy ul. Wolnej Białorusi 9

W poniedziałek (16.01), czyli w dniu rozpoczęcia procesu sądowego dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta, w Białymstoku przy ul. Wolnej Białorusi 9 odbędzie się akcja solidarności z uwięzionym Polakiem.

- 16 stycznia 2023 roku przed Sądem Obwodowym w Grodnie ma się rozpocząć proces działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Polak od 25 marca 2021 roku przebywa w areszcie śledczym. Został oskarżony o "podżeganie do nienawiści" i "rehabilitację nazizmu", a także wzywanie do wprowadzenia sankcji. W październiku 2022 roku Poczobuta wpisano na białoruską "listę terrorystów". Miał być on namawiany do skierowania do Łukaszenki prośby o ułaskawienie, jednak odmówił. Obecnie przebywa w areszcie w Grodnie - poinformowała Maria Ciszkowska z Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Białymstoku.

Dziennikarzowi i członkowi zarządu głównego ZPB Andrzejowi Poczobutowi grozi od 5 do 12 lat więzienia.

Akcja solidarnościowa rozpocznie się o godzinie 18.00 pod Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku. Organizuje ją Związek Polaków na Białorusi i Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
763 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39