"Sońka" z nagrodą na ogólnopolskim festiwalu

2015.10.26 00:00
Svietlana Anikiej otrzymała nagrodę aktorską za rolę Sońki w spektaklu Agnieszki Korytkowskiej-Mazur na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.
"Sońka" z nagrodą na ogólnopolskim festiwalu
Fot: Anna Dycha
Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Svietlana Anikiej (po lewej)

Nagrodę przyznało jury w składzie: Joanna Szczepkowska - przewodnicząca, Jan Bończa-Szabłowski i Waldemar Zawodziński. Svietlana Anikiej została również nagrodzona przez Jury Młodych XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu w kategorii "najlepsza aktorka".

"Sońka" to pierwsze dzieło Ignacego Karpowicza, które w rok po książkowej premierze zostało wystawione na scenie wedle jego adaptacji. Agnieszka Korytkowska-Mazur i Ignacy Karpowicz byli przekonani o konieczności inscenizacji "Sońki" tu w Białymstoku - to historia stąd, z ziemi Sońki i tu musiała zostać pokazana. To opowieść, która dotyka dwóch ważnych sfer: nieprzerobionej wciąż historii wschodniej Polski (międzykulturowość, wielowyznaniowość i ponadnarodowość jako hasła reklamowe Podlasia, wymagają głębokiej weryfikacji) oraz poszukiwań nowej formy "teatru pamięci" o świecie, w którym wciąż nie zagoiły są rany i nie rozwiązały się sprawy.

Spektakl będzie można obejrzeć na dużej scenie Teatru Dramatycznego w dniach 27-29 listopada.

Recenzja: Ta historia nie miała prawa się wydarzyć. Jaka jest "Sońka" w Teatrze Dramatycznym?

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1453 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39