Spektakl "Diva bez lustra"

dodane dnia: 2024-08-08 przez: zoko
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-08-15
Organizatorzy zapraszają na spektakl "Diva bez lustra" w ramach II Międzynarodowego Festiwalu "Metastasio bez granic".

Kiedy pozwolono kobietom występować na scenie, kontralty i mezzosoprany zajęły miejsce kastratów, dla których pisali Georg Friedrich Häendel czy Claudio Monteverdi. Wybitne śpiewaczki wcielały się wcześniej w role rycerzy, królów, synów i kochanków. Było to dużym wyzwaniem dla każdej artystki próbującej osiągnąć kunszt Sary Bernhardt czy Heleny Modrzejewskiej, które wieńczyły kariery grając Hamleta.

Dziś wielka solistka operowa Małgorzata Walewska spotka się z Michałem Znanieckim i Adamem Banaszakiem, by poszukać wspólnie nowej jakości w ariach, do których teksty napisał Metastasio. Ariach, które podbiły Europę i umocniły hegemonię włoskiej opery w teatrach królewskich, dworach, teatrach miejskich i narodowych. Spektakl przeprowadzi pewnego rodzaju introspekcję tożsamości artysty-śpiewaka. Jak daleko może się zatracić w roli? Ile zostaje prywatnego "ja" w każdej odgrywanej postaci? Publiczność będzie mogła poznać także sekrety warsztatu charakteryzatora i aktora. Odkryjemy zakulisowe tajemnice spektakli muzyki klasycznej w przewrotnej narracji: dialogu divy z fryzjerami, charakteryzatorami, garderobianymi czy inspicjentami. W ich role będą się wcielać uczestnicy specjalnych warsztatów operowych realizowanych przez Fundację Jutropera, poprzedzających przygotowania do premiery. Czy na scenie okaże się, że wszyscy mogą stać się kimś innym pomimo strachu, zahamowań i przede wszystkim kontekstu społecznego, który segreguje, stygmatyzuje i często nie pozwala na pełnowartościowy rozwój talentów czy osobowości? Projekt opowiada o przekraczaniu własnych granic w sposób symboliczny, ale i wymagający – zarówno artystycznie, jak i technicznie. Współuczestnictwo osób z niepełnosprawnościami, amatorów, na tej samej scenie z Małgorzatą Walewską niech będzie sprawdzianem i dowodem na to, że wszystko jest możliwe. Spektakl umożliwi im dostęp do kultury wysokiej nie tylko na poziomie biernego widza, a również poprzez prawdziwe uczestnictwo, które uczy, odkrywa i zmienia życie.

Scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki
Dyrygent: Adam Banaszak
Występują: Małgorzata Walewska, uczestnicy warsztatów "kod dostępu", zespół Arte dei Suonatori
Kostiumy i peruki: Bartosz Jakub Kamiński-Lingo, Magdalena Kleinschmidt
Scenografia: Luigi Scoglio
Dramaturgia muzyczna, asystent: Hubert Stolarski

Arte dei Suonatori

30 lat temu muzycy orkiestry Arte dei Suonatori, założonej przez Ewę i Aureliusza Golińskich, inicjowali w Polsce praktykę wykonywania muzyki dawnych epok na historycznych instrumentach stając się jednym z czołowych polskich zespołów na europejskiej scenie muzycznej. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego. Ogromny repertuar Arte dei Suonatori to zbiór około 700 kompozycji, obejmujący dzieła powstałe od chwili wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu, a także utwory napisane współcześnie i jemu dedykowane.

Arte dei Suonatori zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych (m.in. BIS Records, Alpha, Channel Classics, Pentatone) 18 albumów płytowych, wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi nagrodami, jak Gramophone Award ("Recording of the Year: Concerto" za Koncerty skrzypcowe "La Stravaganza" Vivaldiego, 2003), Diapason d’Or (Koncerty klawesynowe Johanna Go`rieda Müthela), Diapason 5 i Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Répertoire, Classics Today, Classic CD, CD des Monats magazynu "TOCCATA-Alte Musik aktuell" (wielokrotnie), Monthly Choice oraz Editor’s Choice "BBC Music Magazine" (wielokrotnie), nagrody „Classic FM Magazine”, Prelude Classical Music Awards 2009 (The Best Orchestral CD za 12 Concerj grossi op. 6 Händla), Télérama ffff. Zespół intensywnie koncertuje w kraju, Europie oraz Ameryce Północnej i Azji.

Utrwalił ponadto liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz dokonał rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1. Od początku swej działalności orkiestra koncertowała z wieloma najważniejszymi postaciami światowej sceny muzyki dawnej. Od kilku lat zespół rozwija szczególnie satysfakcjonującą i owocną współpracę z Marcinem Świątkiewiczem jako solistą i dyrygentem. W sezonie koncertowym 2023-2024 Arte dei Suonatori obchodzi jubileusz 30-lecia powstania.

Rozpoczęcie: godzina 16:00

Wstęp wolny
Miejsce imprezy
Dom Ludowy scena letnia, Supraśl

1076 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39