Spektakl na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Jest dostępny w internecie

2020.05.04 07:54
Kolejny spektakl będzie dostępny w internecie. To "Prawiek i inne czasy" według Olgi Tokarczuk w reżyserii Piotra Tomaszuka.
Spektakl na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Jest dostępny w internecie
Fot: Ninateka

"Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata. Gdyby przejść szybkim krokiem Prawiek z północy na południe, zabrałoby to godzinę. I tak samo ze wschodu na zachód. A jeśliby kto chciał obejść Prawiek naokoło, wolnym krokiem, przyglądając się wszystkiemu dokładnie i z namysłem - zajmie mu to cały dzień. Od rana do wieczora" - rozpoczyna się książka.

Reżyser w ślad za pisarką opowiada o dziejach dwóch rodzin - Niebieskich i Boskich - od czasów I wojny światowej do lat 80. XX wieku. Mimo wojen, procesów politycznych, czy przemian cywilizacyjnych, Tokarczuk skupia się na zwykłych losach poszczególnych bohaterów, których rytm życia wyznaczają ceremonie ślubów, chrzcin i pogrzebów. Z tych historii wyłania się zbiorowy portret polskiej prowincji w minionym stuleciu.

- Świat Olgi Tokarczuk jest kreowany słowem tak doskonale, że pozwala odbiorcy z zupełnych szczegółów i drobiazgów zbudować kompletną wizję rzeczywistości - mówił Piotr Tomaszuk, reżyser przedstawienia.

Opowieść stanowi pomieszanie realizmu, historii, mitu, fantastyki i magii.

Współautorem pierwszej ekranowej adaptacji powieści jest Sebastian Majewski, związany z wysoko cenionym przez pisarkę Teatrem Wierszalin.

"Prawiek i inne czasy" to adaptacja książki Olgi Tokarczuk. Jej znakomita powieść zdobyła m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i nominację do nagrody literackiej "Nike".

Link do przedstawienia można znaleźć tutaj. Spektakl będzie dostępny do 15 maja.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1261 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39