Spektakl opowiedziany "poza słowami". Mickiewicz w ujęciu osób niesłyszących

2022.12.15 16:48
"Migamy Mickiewicza" to spektakl jedyny w swoim rodzaju. Jest przygotowany z udziałem osób niesłyszących, a zainspirowany zbiorem "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Przedstawienie będzie można obejrzeć w środę (21.12) oraz w czwartek (22.12) na deskach Białostockiego Teatru Lalek.
Spektakl opowiedziany "poza słowami". Mickiewicz w ujęciu osób niesłyszących
Fot: Materiały prasowe

Spektakl "Migamy Mickiewicza" to efekt warsztatów teatru formy, teatru cieni, śpiewu migowego, ruchu i improwizacji tańca, które odbywały się przez ostatnie miesiące. Uczestnikami tych działań były osoby niesłyszące i niedosłyszące, a także ich słyszący przyjaciele.

Dzięki temu powstało przedstawienie, które jest oparte na "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza. Dla osób niesłyszących była to przestrzeń na alternatywne doświadczenie twórczości wybitnego polskiego poety oraz upamiętnienie i utrwalenia w ich świadomości pierwszego wydania "Ballad i romansów" w pierwszym tomie "Poezyj" Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę tego wydarzenia.

Jak zapowiadają twórcy, spektakl zostanie opowiedziany "poza słowami" – językiem gestu, wyobraźni, emocji. Będzie to widowisko niezwykłe, nasycone światłem, muzyką, kolorem, teatrem cieni, językiem gestu, o silnym oddziaływaniu zmysłowym i emocjonalnym. Będzie to metaforyczna opowieść o miłości, tęsknocie, zdradzie i zemście, w której nie brak będzie zjawisk nadprzyrodzonych, ale też przyprawiona dawką humoru.

Widowisko przygotowane w ten sposób, operując językiem gestu niewymagającym tłumaczenia będzie bardzo dobrze zrozumiałe dla osób nieznających języka migowego. Będzie to teatr wizualny, plastyczny, dążący do przełamywania barier językowych, w którym aktorami będą uczestnicy zadania - osoby z niepełnosprawnością słuchu.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Łukasz Prokopowicz i Marcin Mickiewicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.

"Migamy Mickiewicza" jest projektem edukacyjno-kulturalnym realizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ballady i romanse", Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Województwa Podlaskiego.

Partnerem projektu jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego.

Spektakl będzie można zobaczyć 21 oraz 22 grudnia o godz. 18:00 w Białostockim Teatrze Lalek w Białymstoku. Wstęp jest bezpłatny!

Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

790 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39