Spektakle, pokazy, warsztaty. Dni Otwarte w Akademii Teatralnej

2019.04.05 13:16
Mini-przegląd teatralny szykuje się w najbliższy weekend w Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Odbędą się tam Dni Otwarte.
Spektakle, pokazy, warsztaty. Dni Otwarte w Akademii Teatralnej
Fot: Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej

W programie są warsztaty, wystawy, konsultacje, pokazy etiud oraz spektakli. Bogaty program przygotowali studenci i wykładowcy wszystkich trzech kierunków: aktorskiego, reżyserii oraz technologii teatru lalek.

Będzie okazja, by obejrzeć spektakl dyplomowy "Matki". Jest on przestrzenią do zanalizowania i zrozumienia wewnętrznych przeżyć człowieka, który musi się zmierzyć z utratą najbliższej osoby. Bohaterowie przedstawienia - troje dzieci - odwiedzają w szpitalu, podłączoną do aparatury medycznej, nieprzytomną matkę. To traumatyczne doświadczenie uruchamia w nich świat wewnętrznych przeżyć, w których kotłują się miłość, przywiązanie, tęsknota za dzieciństwem i fizyczny związek z matczynym ciałem, ale i żal, złość czy poczucie winy. Ten emocjonalny koktajl podsuwa dzieciom kuriozalne pomysły na poradzenie sobie z tą, kryzysową dla nich, sytuacją. Jeden z nich okaże się skuteczny.

Spektakl "Matki" jest jednak również pretekstem do refleksji bardziej ogólnej. Realizatorzy przyglądają się tej, być może najtrudniejszej w życiu człowieka, więzi i snują rozważania: Jakie są etyczne granice zachowania wobec chorego, "nieprzydatnego" już rodzica. Czy i na ile można usprawiedliwić nieporadność w wychowaniu własnych dzieci? Czy grozi nam dziś atrofia uczuć do matki? A może byłoby to zjawisko pożądane?

Cała opowieść zanurzona jest w stylistyce surrealizmu i absurdu, w której czarny humor, ironia stwarzają dogodną przestrzeń do podjęcia kłopotliwych tematów.

W przedstawieniu matka reprezentuje wszystkie matki, jest syntezą ich stanów, uczuć i pragnień. Dominuje nad sceną swoją cielesnością, obecnością nieusuwalną, wyrażoną całym panteonem rozmaitych lalek. Forma plastyczna nieustannie ściera się tu z żywym aktorem, upominając się o swoje prawo do istnienia, siłę, uwagę, bezwarunkową miłość. Realizuje więc postulaty samej matki.

Bilety na spektakl kosztują tylko 5 zł.

Dni Otwarte adresowane są nie tylko do tych zainteresowanych studiowaniem na WSL, ale też do wszystkich miłośników sztuki lalkarskiej. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.

Program: Dni Otwarte WSL

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39