Spektakularne rozstanie i wielki powrót. Lech Kołakowski ponownie członkiem PiS-u

2021.07.02 09:18
W listopadzie ubiegłego roku Prawo i Sprawiedliwość (PiS) straciło jednego posła w Sejmie. Po długich rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim podlaski poseł Lech Kołakowski odszedł z klubu. Teraz postanowił wrócić.
Spektakularne rozstanie i wielki powrót. Lech Kołakowski ponownie członkiem PiS-u
Fot: Sejm RP

Ponad pół roku był posłem niezrzeszonym

- Mam dobrą wiadomość. Przed chwilą pisano, że nasz klub ma poniżej 230 posłów, od tej chwili ma 230, a sądzę, że zaraz będzie miał więcej - przekazał w czwartek (1.07) Jarosław Kaczyński. - Poseł Lech Kołakowski z powrotem przechodzi do naszego klubu.

Po kilku miesiącach bycia niezrzeszonym podlaski poseł wywodzący się z ziemi łomżyńskiej, ponownie stał się członkiem klubu PiS.

Jednym z powodów złożenia legitymacji partyjnej była "piątka dla zwierząt", która ostatecznie nie weszła w życie. Poseł, inaczej niż jego macierzysta partia, głosował przeciwko ustawie wprowadzającej m.in. zakaz hodowli na futra. O tym, że planuje odejść informował 17 listopada 2020 r. Jednak ostatecznie odszedł 24 listopada. Więcej na ten temat: Lech Kołakowski odchodzi z PiS.

– Będę posłem niezrzeszonym, będę pracował dla mieszkańców Polski, regionu, chcę pomagać ludziom płacącym podatki, tak aby czuli się w Polsce znacząco lepiej niż obecnie - mówił wówczas.

Teraz Lech Kołakowski uważa, że pieniądze z Polskiego Ładu przyczynią się do rozwoju polskiego rolnictwa i jego wsparcia.

- Zabiegał o pewne sprawy dla polskiego rolnictwa. My postanowiliśmy, że te postulaty są warte nie tylko zastanowienia, ale też przyjęcia i to jest ta merytoryczna płaszczyzna naszego porozumienia - stwierdził prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Polski Ład ich zjednoczył?

W listopadzie odejście podlaskiego poskutkowało brakiem większości w parlamencie. Lech Kołakowski, gdy ogłaszał swoje odejście, deklarował, że stworzy koło poselskie z innymi posłami. Jednak do tego nie doszło, a teraz oficjalnie został członkiem Partii Republikańskiej. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, Lech Kołakowski przeszedł do niej z powodów merytorycznych.

- Czujemy się patriotami Zjednoczonej Prawicy. Podpisujemy się pod dokumentem o nazwie Polski Ład, dlatego że uważamy, iż jest to bardzo dobry program. Nie chcemy być obozem ciepłej wody w kranie, chcemy być obozem, który zmienia Polskę na lepsze - mówił Adam Bielan.

Parta Republikańska jest jego nową inicjatywą, która została zainicjowana w połowie czerwca. Są w niej m.in. politycy Porozumienia, którzy skonfliktowani są z Jarosławem Gowinem: członek Rady Ministrów Michał Cieślak czy wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz podlaski poseł Jacek Żalek.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

911 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39