Spór o banery. Prezydent odpowiada na zarzuty kuratora oświaty

2021.07.01 16:37
W czwartek (1.07) prezydent Białegostoku skierował pismo do podlaskiego kuratora oświaty, w którym odparł stawiane mu zarzuty. Dzień wcześniej (30.06) kurator razem z wojewodą podlaskim, apelowali do władz miasta o ściągnięcie kontrowersyjnych banerów.
Spór o banery. Prezydent odpowiada na zarzuty kuratora oświaty
Fot: UM Białystok

O co chodzi?

We wtorek (29.06) miasto poinformowało o rozpoczętej kampanii przeprowadzonej w 7 białostockich szkołach. Na ogrodzeniach znajdujących się przed tymi placówkami zawisły banery z hasłem: "Rząd PiS-u nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły. 0 zł dla białostoczan" oraz z podpisem "Silny samorząd silna Polska".

- Białystok już dwukrotnie został pominięty przy podziale środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w grudniu 2020 r. i w marcu 2021 r. Wtedy też zabrakło jasnych, transparentnych zasad podziału tych środków. Latem 2020 r. było inaczej, bo pieniądze z rządowego programu rozdysponowano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie - przekazał wówczas białostocki magistrat.

Kolejnego dnia (30.06) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z podlaską kurator oświaty Beatą Pietruszką wspólnie apelowali, by banery zostały ściągnięte.

- Szkoła nie powinna być miejscem politycznej agitacji - tłumaczyli.

Prezydent odpowiada na zarzuty

Beata Pietruszka zwróciła się z prośbą do dyrektorów szkół o wyjaśnienie okoliczności zawieszenia banerów. Niektórzy z nich poinformowali, że było to polecenie prezydenta.

"Banery wiszące na ogrodzeniach mają charakter informacyjny i nie naruszają prawa oświatowego. Ponadto znajdują się na pasach drogowych, które podlegają Zarządowi Dróg Miejskich w Białymstoku, nie zaś na terenie szkół" - czytamy w piśmie skierowanym do kurator.

Jeżeli chodzi o treść znajdującą się na banerach, prezydent tłumaczy, że Białystok - jako organ prowadzący szkoły złożył wnioski o dotacje z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (FIL) w łącznej kwocie 80 mln zł. Jako, że 7 szkół nie otrzymała tych funduszy, hasło znajdujące się na banerach jest jedynie obiektywną informacją.

"Nie zawiera żadnych komentarzy, a co za tym idzie - treści, które można byłoby uznać za komentarz do bieżącej polityki" - kontynuuje prezydent.

Ponadto jego zdaniem usunięcie banerów, naruszyłoby prawo mieszkańców do informacji o działaniach władz samorządowych, a tym samym byłoby przejawem cenzury.

"Z przykrością zauważam zatem w Pani pismach znamiona braku elementarnej wiedzy na temat obowiązującego w naszym kraju prawa - zarówno oświatowego, o jednostkach samorządu terytorialnego, jak również o dostępie mieszkańców do informacji publicznej" - podsumowuje Tadeusz Truskolaski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1570 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39