Sportowcy spotkali się z chorymi dziećmi

2009.11.05 00:00
Grzegorz Kiełpiński, mistrz świata Juniorów w Kick Boxingu i Bartosz Botwina, mistrz Polski w boksie tajskim spotkali się wczoraj z pacjentami onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To kolejne wydarzenie w ramach akcji "Alkohol nie dla dzieci" organizowanej przez Stowarzyszenie Sport Gwarancją Sukcesu.

- Do przyjścia tutaj zachęcił mnie kolega Paweł Romaniuk, który jest wolontariuszem na tym oddziale. Chciałem coś zrobić dla innych ludzi. Poopowiadać im o sporcie i zachęcić do jego uprawiania - przyznaje Grzegorz Kiełpiński, który jest również twarzą całej kampanii. - Chciałem pokazać, że można żyć zdrowo, robić coś ciekawego i rozwijać się. Cieszę się, że udało się wywołać uśmiech na twarzach dzieci.

Niecodzienne odwiedziny
Sportowi mistrzowie wkroczyli na oddział z medalami i pucharami. Dzieciaki od razu zaczęły przymierzać trofea, pozować do zdjęć. Grzegorz Kiełpiński opowiedział biblijną historię Dawida pokonującego Goliata. - Sport to jest całe moje życie - kontynuował. - Już od drugiej klasy podstawówki uprawiałem różne dyscypliny. Lekkoatletyka, koszykówka, piłka nożna. W trzeciej klasie liceum zająłem się kick boxingem. Uwielbiałem filmy z Brucem Lee. Chciałem być jak aktorzy grający w tego typu produkcjach. Systematyczna praca doprowadziła go na sam szczyt. Kiełpiński pokazał zdjęcia z walk oraz krótki filmik z treningu.

Również Bartek Botwina opowiedział o swoich sportowych początkach. - Przychodziłem na trening i nie miałem w ogóle siły - wspominał. Jednak pracował solidnie i osiągnął sukcesy. Teraz rodzice i dziadkowie są z niego dumni. - Nie można się poddawać. Trzeba wierzyć w siebie - przekonywał wszystkich uczestników spotkania.

W spotkaniu uczestniczyło kilkanaścioro dzieci. - Cieszę się, że mogłem oderwać się od złych wspomnień związanych z chorobą. Oni pokazali, że też walczą, ale w inny sposób niż my - powiedział Kamil, jeden z pacjentów onkologii w białostockim DSK. Była też okazja, by sfotografować się z mistrzami i zdobyć autografy.

Narkotyki i nikotyna też nie dla dzieci
"Alkohol nie dla dzieci" to akcja prewencyjna, która ma na celu propagowanie zdrowego trybu życia poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportu i ograniczanie picia alkoholu wśród dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej, gimnazjalnej i licealnej. Rozpoczęła się w czerwcu. W jej ramach w każdej szkole województwa podlaskiego pojawiły się plakaty informujące o szkodliwości spożywania alkoholu. Plakaty umieszono też w autobusach miejskiej komunikacji w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz sklepach sprzedających alkohol.

- Zainteresowanie akcją jest bardzo duże. Organizujemy spotkania ze sportowcami w szkołach całego województwa. Promują oni zdrowy tryb życia i zachęcają do uprawiania sportu. Pod koniec roku w szkołach zostaną też odczytane listy otwarte do nauczycieli, rodziców i uczniów - mówi Robert Kruszyn, prezes Stowarzyszenia Sport Gwarancją Sukcesu. Dodaje, że pierwotnie miała ona trwać do końca roku. Najprawdopodobniej - z uwagi na duże zainteresowanie - będzie kontynuowana w przyszłym.

Stowarzyszenie planuje już kolejne akcje - tym razem przestrzegające przed używaniem narkotyków i nikotyny.

Akcji "Alkohol nie dla dzieci" patronuje portal BiałystokOnline.pl.

andy

1619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39