Sportowe szaleństwo na Dojlidach. Elemental Tri Series za nami [ZDJĘCIA]

2015.08.24 00:00
Prawie 400 zawodników wystartowało w niedzielnych (23.08) finałowych zawodach z cyklu Elemental Tri Series 2015. Na plaży Dojlidy nie brakowało sportowych emocji.
Elemental Triathlon Białystok 2015

Po długim okresie Białystok powrócił na triathlonową mapę Polski. Na plaży Dojlidy, a także na ulicach miasta, zawodnicy rywalizowali na dystansie sprinterskim z draftingiem oraz olimpijskim w formule non-drafting.

Jako pierwsi w trasę wyruszyli zawodnicy i zawodniczki z dystansu sprinterskiego, w którym pierwszy z wody wyszedł Łukasz Michalak, a tuż za nim Tomasz Brembor. Trzecie i czwarte miejsce po pływaniu z kilku sekundową stratą przypadło Sergieyowi Kurochkinowi i Tomaszowi Marcinkowi. Na pierwszych kilometrach roweru panowie zjechali się w jedną grupę i rwanym tempem zmierzali do mety.

Końcówka na trasie kolarskiej należała jednak do doskonale jadącego Brembora, który z pomocą klubowych kolegów oderwał się od nich, a także zawodnika z Ukrainy i do strefy zmian wjechał z 10-sekundową przewagą. To pozwoliło mu dyktować warunki na biegu i z kilometra na kilometr powiększając przewagę, zdołał samotnie dobiec do mety. Kurochkin ukończył rywalizację w Białymstoku 29 sekund za pierwszym zawodnikiem, lecz jego bezpieczna przewaga w klasyfikacji generalnej cyklu pozwoliła mu zachować zwycięstwo w pierwszej odsłonie Elemental Tri Series. Trzeci na metę wbiegł Marcinek i jemu przypadło również miejsce na podium w generalce ETS 2015. Na 21. pozycji uplasował się Kamil Kołosowski - jednocześnie najlepszy białostoczanin triathlonowych zawodów.

W rywalizacji pań było wiele niespodzianek. Bezkonkurencyjna jak dotąd Paulina Kotfica, która bezsprzecznie wygrała pierwsze dwa etapy ETS w Olsztynie i Strawczynie, wyszła z wody dopiero czwarta i musiała gonić na rowerze Agnieszkę Cieślak oraz Małgorzatę Szczerbińską. Agnieszka i Małgosia bezbłędnie wykorzystały słabszą dyspozycję Pauliny i trasę kolarską pokonały bez straty miejsca. Cały wyścig miał rozegrać się dopiero na trasie biegowej, gdzie Kotfica goniła swoje rywalki, lecz te nie dały odebrać sobie lokaty, jaką wypracowały już na pływaniu i rowerze. Na mecie Cieślak zameldowała się 30 sekund przed Szczerbińską i ponad minutową przewagą nad Kotficą.

W klasyfikacji końcowej cyklu jednak Paulina nie miała sobie równych i to ona przeszła do historii cyklu Elemental Tri Series, wygrywając klasyfikację generalną kobiet. Na drugim miejscu uplasowała się Agnieszka, a trzecie miejsce wywalczyła Małgosia.

W Białymstoku został rozegrany również triathlon na dystansie olimpijskim bez dreftingu, w którym pierwszy na metę przybiegł Sebastian Najmowicz, natomiast pierwszą kobietą na dystansie 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu była Aleksandra Rudzińska. Świetnie spisał się białostoczanin Bartosz Awruk, który ukończył zawody na miejscu drugim.