Spotkanie dla sympatyków pszczelarstwa

2018.11.23 09:26
Osoby, które interesują się pszczołami i pszczelarstwem, mogą wziąć udział w spotkaniu poświęconym tym pożytecznym owadom. Mowa będzie głównie o szkodniku pszczelich rodzin, czyli pajęczaku "Varroa destructor".
Spotkanie dla sympatyków pszczelarstwa

To spotkanie z pewnością zgromadzi wielu entuzjastów pszczelarstwa. Dr hab. Małgorzata Bieńkowska, która jest znanym i cenionym popularyzatorem tych owadów oraz pełni funkcję kierownika Zespołu Pracowni Hodowli Pszczół w Zakładzie Pszczelnictwa w Puławach przy Instytucie Ogrodnictwa, wygłosi wykład.

Będzie on dotyczył gospodarki pasiecznej uwzględniającej zwalczanie pasożyta "Varroa destructor". Jest to główny szkodnik rodzin pszczelich przyczyniający się do znacznych strat w pszczelarstwie. Zalicza się go do pasożytów zewnętrznych, atakuje zarówno młode, jak i dorosłe owady. W ciągu 2-3 lat, jeżeli nie zastosuje się leczenia, potrafi doprowadzić do śmierci całego gniazda. Początkowo występował tylko w Azji, jednak obecnie jest spotykany na całym świecie, z wyłączeniem Australii i niektórych wysp Pacyfiku. Poczwarki tego pajęczaka odżywiają się hemolimfą pszczół. "Varroa destructor" przenosi wiele chorób wirusowych, na które sam nie zapada, a które mogą dotknąć pszczołę.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę (25.11), w sali konferencyjnej nr 115 urzędu marszałkowskiego (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1). Początek o godz. 10.00.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia do piątku (23.11.) pod numerem telefonu: 85 66-54-215 lub 216. Osobą do kontaktu - w sprawie wydarzenia - jest główny specjalista w Referacie Regionalnej Polityki Rolnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego - Wojciech Biegański.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1191 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39