Spotkanie z nową sztuką białoruską

2011.09.12 00:00
Ponad połowy tych zdjęć nie możemy pokazywać na Białorusi - przyznał podczas sobotniego wernisażu Vadzim Zamirouski, fotoreporter i kurator wystawy fotografii Belarus Press Photo 2010-2011.
Spotkanie z nową sztuką białoruską
Fot: A.D.
Jedno z najbardziej znanych zdjęć Andreia Lenkiewicza

Otwarto ją w foyer kina Forum w ramach imprezy A Ty Starik kudy? vol. III zorganizowanej przez Białostocki Ośrodek Kultury i Towarzystwo Amicus.
Na wystawie prezentowane są zdjęcia nagrodzone podczas dwóch edycji konkursu - w 2009 i 2010 roku.
- Dawno nie mieliśmy możliwości pokazania tak dużej ilości zdjęć - mówił Zamirouski. - Dlatego jesteśmy wdzięczni, że możemy wystawić je w Białymstoku.

Protesty na placu Niezależności w Mińsku po wyborach prezydenckich zimą 2010 roku, obrazki z armii, wsi, zawodów sportowych czy wydarzeń kulturalnych - na fotografiach uchwycono ulotne i zachwycając momenty życia Białorusi i Białorusinów. Wśród zwycięzców znaleźli się artyści pracujący zarówno dla mediów państwowych, jak i niezależnych.
Bywalcy wystaw rozpoznają "pogańskie" i "zwierzęce" prace Andreia Lenkiewicza, który prezentował już swoje fotografie w Białymstoku (w kwietniu w Centrum im. L. Zamenhofa - przyp. red.). Duże wrażenie robi też jego zdjęcie samotnej kobiety na placu Październikowym w Mińsku z flagą Związku Radzieckiego.

Podczas imprezy prezentującej nową sztukę białoruską nie mogło oczywiście zabraknąć kina. Widzowie obejrzeli dwie produkcje - "Wilki" Aleksandra Kolbysheva i "Masakra" Andreia Kudinenko. Reżyserzy byli gośćmi imprezy.

Muzyczne wrażenia zapewnił Botanic Project Soundsystem z Mińska. Reggae, jazz, hip-hop, raggamuffin, downtempo, dub, folk - takie dźwięki płynęły tego wieczora z klubu Fama.

andy

1469 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39