Sprawa drastycznych zdjęć z wypadku pod Jeżewem umorzona

2015.08.11 00:00
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo w sprawie upublicznienia drastycznych zdjęć z wypadku pod Jeżewem. Strażak, który umieścił fotografie w sieci, nie poniesie kary.
Sprawa drastycznych zdjęć z wypadku pod Jeżewem umorzona
Fot: pixabay.com

Zdjęcia pojawiły się w internecie w 2014 roku. Na kilku portalach znajdowało się kilkadziesiąt fotografii, gdzie było dokładnie widać rozmiar tragedii, do jakiej doszło pod Jeżewem w 2005 roku. Autokar wiozący białostockich maturzystów na pielgrzymkę do Częstochowy zderzył się z lawetą. W wypadku zginęło 13 osób, w tym 11 uczniów. Zdjęcia dokładnie pokazywały zwęglone ciała, rannych uczniów oraz rozbity autokar i lawetę. Można było z nich wywnioskować, że osoba która wykonywała zdjęcia, mogła swobodnie poruszać się po terenie wypadku.

Po kilku miesiącach śledztwa wynikło, że autorem był jeden ze strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Materiał został zrobiony na potrzeby służbowe. Z kolei zdjęcia w sieci umieścił inny ze strażaków. 37-letni funkcjonariusz miał odpowiadać przed sądem za ujawnienie tajemnicy służbowej. Łukasz B. miał dostęp do zdjęć podczas szkolenia w Sieradzu.

- Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, nie chciał też składać wyjaśnień - mówi prokurator Adam Kozub.

Strażak wyraził jednak chęć podjęcia mediacji. Podczas spotkania z pokrzywdzonymi 37-latek przeprosił za wyrządzoną krzywdę i wyraził skruchę. Rodziny ofiar zdecydowały, że nie chcą ścigania mężczyzny i wnioskują o umorzenie postępowania wobec Łukasza B.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

787 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39