Środa Popielcowa w dobie pandemii. Ksiądz będzie musiał przestrzegać sanitarnych procedur

2021.02.17 10:59
17 lutego w kościele katolickim obchodzona jest Środa Popielcowa, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. W tym roku ze względu na epidemię COVID-19 wprowadzono kilka procedur, których ksiądz musi przestrzegać.
Środa Popielcowa w dobie pandemii. Ksiądz będzie musiał przestrzegać sanitarnych procedur
Fot: Pixabay

Na stronie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowano notę określającą procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową.

"Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz". Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów" – czytamy w nocie.

Dokument podpisali prefekt kard. Robert Sarah oraz sekretarz abp Arthur Roche. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów to jedna z kongregacji Kurii Rzymskiej, która zajmuje się dbaniem o życie liturgiczne w Kościele, zwłaszcza w odniesieniu do praktyki sakramentalnej.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły od 18. do 60. roku życia.

W Białymstoku msza pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy odbędzie się w archikatedrze o godz. 18.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1199 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39