Strajk na święta nie wygasa. W następnym tygodniu okrągły stół

2019.04.19 13:27
Mimo że powoli zmniejsza się liczba strajkujących, w Białymstoku ciągle na listy wpisuje się ponad 2,5 tys. nauczycieli. Będą to robić także w okresie świątecznym.
Strajk na święta nie wygasa. W następnym tygodniu okrągły stół
Fot: MN

Strajkujący nie mają przerwy

Kończy się drugi tydzień strajku nauczycieli. W Białymstoku nadal bierze w nim udział ponad 2,5 tys. pedagogów, chociaż spada liczba placówek. Do piątku (19.04) strajkowało bowiem 100% publicznych szkół podstawowych, ale już w 12. dniu protestu wzięło w nim udział już 97%. W piątek odstąpiły Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Białymstoku oraz Przedszkole Samorządowe nr 76 "Na Zielonych Wzgórzach" w Białymstoku.

Ogólnie liczba przedszkoli zmniejsza się regularnie. Obecnie strajkuje 53% z nich. Od początku nie spadła jednak liczba zaangażowanych w strajk szkół ponadgimnazjalnych – 96%. Jeśli chodzi o liczbę pracowników, to strajkuje dokładnie 2519 pedagogów oraz 65 pracowników administracji i obsługi.

W piątek szef ZNP Sławomir Broniarz przypomniał, że podczas świąt strajk będzie trwał dalej, a przerwa jest dla uczniów i rodziców, a nie dla nauczycieli.

- Strajk trwa, w tych szkołach i placówkach, które podjęły strajk, mimo że to jest przerwa świąteczna, to jest to przerwa świąteczna dla dzieci i uczniów, a nie dla nauczycieli – mówił Sławomir Broniarz.

Więcej, ale mniej

W czwartek (18.04) rząd przedstawił nową propozycję dla nauczycieli. Zwiększenie od 1 września 2020 roku pensum nauczycielskiego o 90 minut (dwie godziny lekcyjne), co pozwoliłoby na podniesienie średniej pensji nauczyciela dyplomowanego o 250 zł brutto. Propozycja nie została przez związkowców przyjęta.

- Taka oferta jest niczym więcej jak prowokacją, która ma na celu doprowadzenie do sytuacji, żeby strajk nie mógł być zawieszony, ponieważ na stole nie ma żadnej sensownej propozycji - komentował spotkanie Sławomir Wittkowicz, przedstawiciel Forum Związków Zawodowych. - Tak naprawdę, przy zwiększeniu pensum wyszłoby, że nauczycielom zmniejszyła się stawka za przepracowaną godzinę.

Już po świętach, 26 kwietnia, na Stadionie Narodowym w Warszawie mają się rozpocząć obrady w ramach oświatowego okrągłego stołu. Premier Mateusz Morawiecki, który zaproponował tę datę, zaznaczył, że chciałby, że poruszone zostały 4 obszary tematyczne: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji oraz nowoczesna szkoła. Obrady będą koncentrowały się nie tylko na kwestiach związanych z wynagrodzeniem nauczycieli, ale również z awansem zawodowym i finansowaniem oświaty.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1441 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39