Strefy na "piwo pod chmurką"? Radny wychodzi z inicjatywą

2018.04.16 09:18
Pewnie niejedna osoba podczas pierwszych, ciepłych, wiosennych dni pomyślała, że przyjemnie by było przysiąść na ławce w parku i wypić piwo. Może niedługo będzie to możliwe.
Strefy na "piwo pod chmurką"? Radny wychodzi z inicjatywą
Fot: pixabay.com

Na początku roku Sejm przyjął nowelizację Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która zmieniała zapisy odnośnie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Do tej pory panował całkowity zakaz, ale wspomniana nowela pozwala na to, żeby rady miasta decydowały o miejscach, w których ewentualnie można spożywać alkohol bez konsekwencji prawnych.

Wytyczną będzie to, czy nie będzie miało to "negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi" i nie będzie "zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Wśród radnych znalazł się już pierwszy, który taką inicjatywę jak najbardziej popiera. Wojciech Koronkiewicz złożył interpelację, w której porusza ten temat, co ważniejsze, powołuje się przy tym na głos mieszkańców.

"Czy nie dałoby się wzorem niektórych miast wydzielić miejsc na oficjalne i niekaralne wypicie np. piwa, no może odrobiny alkoholu. To miejsce może być w zakamarku parku lub zwierzyńca? Mogą być ustanowione pewne zasady np. butelka w papierowej torbie" - przytacza prośbę mieszkańca, który zwrócił się do niego jako radnego.

Sam Koronkiewicz entuzjastycznie podchodzi do tematu:

"Jako student korzystałem z podobnych miejsc w parku i szczerze powiedziawszy sentyment pozostał mi do dziś" – pisze radny i jednocześnie podkreśla: "Miejsce wydzielone na spożywanie alkoholu powinno być oczywiście z dala od placu zabaw. Może też być objęte monitoringiem, aby nie dochodziło tam do żadnych ekscesów czy zaśmiecania środowiska."

Sugeruje także, że o tym, gdzie ewentualnie powinny powstać takie strefy, można by zapytać mieszkańców.

W ostatnich latach w Białymstoku, miejsc na tego typu rekreację ostatnio ubywało. Nawet na słynnych murkach Politechniki Białostockiej zmieniły się zasady i spożywanie alkoholu jest "legalne" tylko w wyznaczonych strefach rekreacyjnych, a rok temu w ogóle na jakiś czas nałożono zakaz imprez.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1769 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39