Strzelanie czy rzucanie granatem - można potrenować z wojskiem

2022.12.29 13:50
Po nowym roku rusza akcja "Trenuj z wojskiem". Już można się do niej zgłaszać. Żołnierze mają też propozycję dla studentów.
Strzelanie czy rzucanie granatem - można potrenować z wojskiem
Fot: MON

Nauczą obsługiwać broń czy rzucać granat

"Trenuj z wojskiem" to krótkie, 8-godzinne, bezpłatne, przyjazne i profesjonalne przeszkolenie wojskowe. W trakcie szkolenia wykwalifikowany personel wojskowy nauczy posługiwać się bronią, rzucać granatem czy zakładać maskę, opowie o podstawach przetrwania oraz technikach walki w bliskim kontakcie. Powie, jak się bronić i gdzie schronić w razie ataku, ostrzału czy kryzysu.

Akcja "Trenuj w wojskiem" odbędzie się m.in. w Białymstoku, w 18. Pułku Rozpoznawczym, 21 stycznia. Aby zgłosić się na szkolenie w Białymstoku, należy podać imię, nazwisko, wiek i kontakt wysyłając e-mail na adres: 18pr@ron.mil.pl lub dzwoniąc pod nr 261 398 708.

Trwa nabór do Legii Akademickiej

Krótkie, zaplanowane na okres ferii szkolenia "Trenuj z wojskiem" są skierowane do każdego. Przełom roku to też czas naboru do działających od 5 lat Szkół Legii Akademickiej. Z ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów i absolwentów w Szkołach Legii Akademickiej mogą skorzystać studenci i absolwenci: posiadający obywatelstwo polskie, kobiety i mężczyźni zdolni do czynnej służby wojskowej (kat. A), nieskazani za przestępstwa popełnione z winy umyślnej.

Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów można odbyć w trzy lata. W pierwszym roku, przez 28 dni, przeprowadzane jest szkolenie praktyczne, kończące się przysięgą i nadaniem stopnia szeregowego rezerwy. Po tym student na swój wniosek jest przenoszony do aktywnej rezerwy. Osobę, która nie ukończyła szkolenia podstawowego lub nie złożyła wniosku, przenosi się do rezerwy pasywnej.

W kolejnym roku student, który ukończył szkolenie podstawowe może realizować kształcenie w module podoficerskim w Szkole Legii Akademickiej. Część teoretyczna może być realizowana w formie zdalnej, natomiast praktyczna, trwająca 21 dni, w centrach i ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych. Po zdaniu egzaminu na podoficera, można odbyć szkolenie specjalistyczne m.in. z kryptologii i cyberbezpieczeństwa, Wojsk Specjalnych czy Żandarmerii Wojskowej.

Ostatnie dni na zgłoszenia

Studenci zainteresowani kursem podoficerskim powinni złożyć wniosek do koordynatora w uczelni oraz do szefa CWCR do 31 grudnia. Natomiast ochotnicy z zaliczonym kursem podoficerskim, zainteresowani kursem oficerskim, mają czas do 31 stycznia 2023 r. Będzie on realizowany w trakcie letniej przerwy międzysemestralnej w jednym turnusie i skończy się egzaminem na oficera. Szkolenie będzie trwało co najmniej 62 dni.

W tym roku do realizacji programu wytypowano 63 uczelnie cywilne (w Podlaskiem są to Politechnika Białostocka oraz Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży) i 5 uczelni wojskowych, a także 8 wojskowych centrów szkolenia.

Wojsko zapłaci za udział w szkoleniach

Za pierwszy etap szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej za 28 dni student otrzyma 4 560 zł. Jeśli nie ma ukończonych 26 lat, nie zapłaci od tej kwoty podatku. Za udział w ćwiczeniach wojskowych w module podoficerskim otrzyma ponad 2 700 zł, a za szkolenie specjalistyczne - ponad 1 900 zł. Student biorący udział w ćwiczeniach wojskowych w module oficerskim otrzyma ponad 9 100 zł za 62 dni.

Ochotnicze szkolenia wojskowe w ramach Szkoły Legii Akademickiej mają zwiększyć rezerwy osobowe i przyczynić się do zwiększenie liczebności polskiej armii do 300 tys.

Do tej pory ochotnicze szkolenie wojskowe studentów ukończyło blisko 20 tys. osób z 75 uczelni. Blisko 9 tys. zostało kapralami po module podoficerskim, a ponad 220 ukończyło moduł oficerski.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
985 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39