Studenci politechniki stworzyli bolid z napędem hybrydowym. Wystartują w zawodach!

2024.07.10 07:36
We wtorek (9 lipca) Na Politechnice Białostockiej odbyła się premiera najnowszego bolidu skonstruowanego przez studentów. To pierwszy pojazd o napędzie hybrydowym w historii uczelni.
Studenci politechniki stworzyli bolid z napędem hybrydowym. Wystartują w zawodach!
Fot: Diana R.

Trzydziestu studentów z zespołu Cerber Motorsport stworzyło bolid klasy Formula Student. To już dziewiąty bolid w historii uczelni i pierwszy z napędem hybrydowym. Nowa konstrukcja będzie startować w czterech seriach zawodów: w Austrii, na Węgrzech, w Czechach i w Polsce. Pierwszy wyścig odbędzie się już 21 lipca.

- To niesamowite, jak pasja zmienia się w rzeczywistość - powiedział Tomasz Klim, wiceprezydent miasta Białystok.

Innowacyjne rozwiązania

Konstrukcja najnowszego bolidu Cerber Motorsport zawiera mnóstwo innowacyjnych rozwiązań. Jest to wspomniany napęd hybrydowy oraz elementy związane z pakietem aerodynamicznym, zmodyfikowana konstrukcja silnika, układu przeniesienia napędu i mechanizmy zmiany biegów. Studenci samodzielnie dobrali silniki oraz ich sterowniki.

- Z każdym rokiem ten bolid jest coraz lepszy - stwierdził dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Przypomniał również, że w 2023 roku poprzedni pojazd CMS-08 wygrał w ogólnej klasyfikacji zawodów Formula Student Poland, czyli był najlepszy w Polsce.

– To bardzo drogi sport – przyznaje prof. Szusta. – Studenci nie tylko konstruują i budują bolid, ale także pozyskują na budowę środki finansowe i rywalizują za granicą z bolidami uczelni, które mają o wiele większe możliwości finansowe. Przedsiębiorcy chętnie włączają się w wykonywanie tych konstrukcji, detali bardzo istotnych w całym procesie budowy bolidu. Bez nich trudno byłoby studentom to wszystko zmontować. Dziękuję wszystkim instytucjom i firmom, które były zaangażowane w budowę tego bolidu. Pomysł, projekt i wykonanie to nie wszystko. Potrzebujemy jeszcze środków, żeby tę konstrukcję urzeczywistnić – z całego serca gratuluję i dziękuję studentom i sponsorom za tak dobre porozumienie i współpracę.

Matecznikiem sukcesów studentów, którzy od ponad dekady budują bolidy klasy Formula Student jest Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.

– Ta konstrukcja jest kwintesencją wszystkiego, co reprezentuje Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, czyli dążenie do interdyscyplinarności nauki, ale również interdyscyplinarności wśród studentów – mówi prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Dziękuję też opiekunom Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club, w ramach którego działa zespół Cerber Motorsport, czyli dr. inż. Piotrowi Tarasiukowi i dr. inż. Jarosławowi Czabanowi.

Naukowa duma Podlasia

Bolidy studentów ścigają się na zawodach w Polsce i poza granicami kraju. Najnowszy sprzęt posiada logotypy województwa podlaskiego oraz miasta Białystok. Zastępca prezydenta, Tomasz klim wyraził wielki entuzjazm, że miasto jest promowane w taki sposób.

Wysiłek studentów PB wspiera samorząd wojewódzki i miasta Białegostoku oraz liczne firmy prywatne. Wicemarszałek województwa podlaskiego, Marek Malinowski oświadczył, że zawsze będzie za wspomaganiem takich pomysłów.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

674 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39