Białystok Online

Kultura i Rozrywka

"Stworzenia sceniczne" i "Ożenek". Weekend w Teatrze Dramatycznym

2012.05.23 00:00
"Stworzenia sceniczne" i "Ożenek". Weekend w Teatrze Dramatycznym
Fot: Konrad Adam Mickiewicz. W spektaklu "Stworzenia sceniczne" grają m.in. Alicja Dąbrowska i Agnieszka Możejko-Szekowska

W ostatni weekend maja Teatr Dramatyczny zaprasza na dwa spektakle: "Stworzenia sceniczne" w reż. Roberta Czechowskiego i "Ożenek" w reż. Piotra Dąbrowskiego.

Oglądając pierwszą sztukę cofamy się do czasów, kiedy aktorki nazywano "stworzeniami scenicznymi". Było tak w XVII-wiecznym Londynie. Właśnie wtedy kobiety po raz pierwszy uzyskiwały pozwolenie grania na scenie razem z mężczyznami. Sztuka April de Angelis jest historią o czterech aktorkach okresu Restauracji Angielskiej, która staje się okazją do pokazania teatru jako miejsca odwiecznej walki o pozycję i godność.

Z kolei "Ożenek" to jedno z najbardziej znanych dzieł Gogola. Główna bohaterka sztuki - Agafia Tichonowna, za namową swatki Fiokły, postanawia podnieść swoją pozycję społeczną poprzez właściwy ożenek z przedstawicielem wyższej sfery. Dążąc do osiągnięcia celu, przez mieszczański dom Agafii przewija się korowód zdeterminowanych kandydatów do jej ręki. Gogolowskie postacie nakreślone są z mistrzowską przenikliwością oraz potężną dawką humoru i satyry. W roli Koczkariowa gościnnie Wojciech Wysocki.

Repertuar Teatru Dramatycznego.

Przeczytaj także:

"Stworzenia sceniczne". Feministyczny żywioł w Teatrze Dramatycznym

"Ożenek". Brawurowa komedia w Teatrze Dramatycznym

andy

andy

24@bialystokonline.pl

Przeczytaj także
Popularne dzisiaj

Masz ciekawy temat?

Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?

Napisz do nas