Stworzył "Niesamowitą Maszynę" i wygrał indeks [WIDEO]

2021.06.23 15:45
Za nami finał konkursu "Niesamowita Maszyna" Politechniki Białostockiej. W czwartej edycji zwycięską pracę przesłał Marcin Pryliński z Włocławka. Wygrał nie tylko indeks na PB, ale także nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.
Stworzył "Niesamowitą Maszynę" i wygrał indeks [WIDEO]
Fot: Paweł Jankowski / PB

22 czerwca odbył się finał 4. edycji konkursu Politechniki Białostockiej "Niesamowita Maszyna". Jury konkursowe zakwalifikowało do ostatniego etapu cztery projekty. Uczniowie z Częstochowy, Włocławka, Krakowa, Tarnowa i Białegostoku podjęli wyzwanie zbudowania maszyny na wzór urządzenia Rube'a Goldberga, czyli przesadnie rozbudowanego urządzenia działającego na zasadzie domina, które w złożony sposób wykonuje bardzo proste czynności.

Tylko jeden zwycięzca

Spośród finalistów wyróżniono nagrodami trzy zespoły konstruktorskie. Jednak najlepszy okazał się tylko jeden.

Konstruktorem najlepszego mechanizmu działającego na zasadzie domina został Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie).

– Jury jednoznacznie doceniło pomysłowość, stopień złożoności rozwiązania, indywidualny wkład pracy w zbudowanie maszyny, jak i stopień zaawansowania technicznego – mówił dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

Zwycięski projekt wykonany został z wydruków 3D oraz układów elektronicznych: dwóch czujników podczerwonych, jednego czujnika ultradźwiękowego, 3 silników z przekładnią, oraz jednego silnika servo, a całość programowana jest na płytce arduino nano. Do jego skonstruowania wykorzystano również takie elementy jak m.in.: zębatki skośne, diody LED, magnes neodymowy czy domino.

Motywacją młodych konstruktorów do udziału w konkursie jest przepustka na wymarzone studia na Politechnice Białostockiej, ale także nagrody pieniężne.

Marcin zdobył indeks na PB oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Opiekunem laureata jest Jarosław Dąbrowski, który otrzyma nagrodę o wartości 1 tys. zł. Szkoła ponadpodstawowa, w której uczy się zwycięzca konkursu także może liczyć na nagrodę pieniężną – o wartości 500 zł.

4. edycja

Konkurs Politechniki Białostockiej od lat cieszy się zainteresowaniem młodych konstruktorów ze szkół średnich w całej Polsce. Stanowi przede wszystkim okazję, by wyłowić talenty konstruktorskie, które otrzymując indeks uczelni, mają szansę na studia uwieńczone tytułem inżyniera i kompetencje zawodowe przydatne na rynku pracy. Więcej o konkursie: Konkurs Niesamowita Maszyna.

Zobacz zwycięską maszynę:

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1382 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39