Św. Jadwiga Królowa patronką 13. gimnazjum

2010.01.22 00:00
"Święta Jadwiga Królowa" czy "Święta Królowa Jadwiga"? - Kolejna dyskusja wśród białostockich radnych. Dla gimnazjum nr 13 wybrano patronkę.

Publiczne Gimnazjum Nr 13 przy ulicy Piastowskiej już w ubiegłym roku złożyło wniosek o nadanie szkole imienia Królowej Jadwigi. Wówczas uznano, że pełna nazwa powinna zawierać słowo "świętej" i rada miejska odesłała projekt do wnioskodawcy. Druga propozycja szkoły to św. Królowa Jadwiga. I jak się okazało, też nie wszystkim się podobała. Na czwartkowej (21.01) sesji białostoccy radni zdecydowali, że gimnazjum nr 13 będzie nosić imię św. Jadwigi Królowej.

- Pierwsza nazwa, tak jak pierwsza żona była najlepsza - sugerował przewodniczący przewodniczący miejskiej komisji edukacji, Michał Karpowicz. - Nie zmieniajmy propozycji szkoły - apelował. Ugiął się jednak po przedstawionym liście proboszcza parafii św. Wojciecha, ks. Stanisława Szczepury, w którym duchowny sugerował nazwę św. Jadwigi Królowej. Królowa Polski kojarzy się z Matką Boską - wyjaśniał w nim. Postanowiono więc jednogłośnie, że gimnazjum przy Piastowskiej będzie nosić imię św. Jadwigi Królowej.

W Białymstoku istnieje także SP im. św. Jadwigi Królowej Polski i parafia pw. św. Jadwigi Królowej.

E.S.

1479 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39