Świadectwo wojny. Na własne oczy zobaczymy zapis zagłady Mariupola [KONKURS]

2024.05.21 08:08
Już w najbliższy czwartek (23 maja) odbędzie się pokaz wstrząsającego dokumentu "20 dni w Mariupolu". Zwieńczeniem wydarzenia będzie spotkanie z dziennikarką - Żenią Klimakin.
Świadectwo wojny. Na własne oczy zobaczymy zapis zagłady Mariupola [KONKURS]
Fot: Materiały organizatora

Projekcja stanowi wstrząsający, filmowy akt oskarżenia Rosji. Powstała dzięki dziennikarzom, którzy z narażeniem własnego życia prowadzili zapis zagłady Mariupola. W oblężonym mieście pozostali aż do samego końca. Film "20 dni w Mariupolu" został nagrodzony prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Seans odbędzie się już w najbliższy czwartek (23 maja) o godzinie 19:30 w Białostockim Kinie Forum. Po zakończeniu projekcji będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu z Żenią Klimakin. Dziennikarka minione lata poświęciła na przeprowadzanie wywiadów z osobami, które przeżyły ciężką traumę. Jej rozmówcy to byli więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych, matki zabitych,ukraińskich żołnierzy oraz uchodźczynie.

Wstrząsający dokument - świadectwo zagłady

Reżyserem produkcji jest Mścisław Czernow, który od wstąpieniu do amerykańskiej agencji prasowej Associated Press (w 2014 roku)skupił się na problematyce społecznej. Relacjonował między innymi przebieg konfliktów i kryzysów w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, a przez ostatnich kilka lat zajmował się głównie dokumentowaniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie.

Film przeznaczony jest jedynie dla dorosłych widzów. Jak informują organizatorzy, film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. Na własne oczy zobaczymy jak przebiegała zagłada Mariupola i odczujemy okrucieństwo wojny. Dowiemy się także, w jaki sposób twórcom projekcji udało się wywieźć ten materiał z okupowanej strefy. Intencją ekipy filmowej jest pozostawienie świadectwa po tych makabrycznych wydarzeniach i wstrząśnięcie sumieniem świata.

Konkurs

Na naszym portalu trwa konkurs, w którym do wygrania są bilety na czwartkową projekcję KONKURS.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1661 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39