Świat utracony. Wystawa o Żydach polskich

2023.01.30 09:21
Jak wyglądały dawne miasta i miasteczka, zamieszkiwane przez żydowską społeczność? Jak toczyło się codzienne i odświętne życie Żydów przed pożogą II wojny światowej? Będzie można przekonać się o tym dzięki wystawie w Centrum im. L. Zamenhofa.
Świat utracony. Wystawa o Żydach polskich
Fot: Materiały prasowe

"Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939" to niezwykła wystawa. Ukazuje ona obrazy ze sztetli, z żydowskich dzielnic dużych miast i miasteczek. Czym zajmowali się Żydzi w II Rzeczypospolitej? Jak wyglądały bożnice, które nie przetrwały II wojny światowej?

Tradycyjne społeczności żydowskie przechowywały pieczołowicie pielęgnowane, od wieków niezmienne formy życia, zwyczaje i obyczaje.

Zdjęcia na wystawie przedstawiają także Żydów zasymilowanych, często z ich polskimi przyjaciółmi.

Dzięki fotografiom będzie można poznać wielowątkowy obraz świata polskich Żydów. Odbyć emocjonującą podróż w przeszłość. Zajrzeć w oczy dawnych mieszkańców polskich miast, zobaczyć wnętrza ich mieszkań, to, jak żyli, jak przeżywali radość i troski.

Ten bezpowrotnie utracony świat na chwilę ożyje dzięki czarno-białym fotografiom z lat 1918-1939, kiedy to nikt jeszcze nie przewidywał tragedii Holokaustu.

Wystawa odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim. Jej otwarcie nastąpi w piątek (3.02), o godz. 18:00 w Centrum im. L. Zamenhofa. Ekspozycja będzie dostępna do 8 kwietnia.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

691 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39