Światowe mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej już w ten weekend

2023.07.24 14:32
Nadchodzi wydarzenie skierowane do smakoszy podlaskiej kuchni, gdyż już niebawem odbędą się II Światowe mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej. Wydarzenie jest organizowane przez Powiat Białostocki i jest skierowane zarówno do mieszkańców powiatu białostockiego, jak i do wszystkich Polaków.
Światowe mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej już w ten weekend
Fot: Daria Lickiewicz

Kiszka i babka ziemniaczana uchodzą do dnia dzisiejszego za specjały naszego regionu. Są uwielbiane nie tylko przez Podlasian, ale także przez mieszkańców innych części Polski. Z tego powodu Powiat Białostocki wychodzi z inicjatywą i organizuje już kolejną edycję Światowych mistrzostw w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej.

- Ziemniak to pospolita roślina, która wbrew nazwie i wyglądowi odegrała bardzo dużą rolę w rozwoju cywilizacji europejskiej. Została do nas sprowadzona w XVI wieku, a w XVII i XVIII wieku stała się rośliną powszechnie uprawianą. W XIX wieku była natomiast jedzeniem biednych ludzi, jednak wtedy babka i kiszka ziemniaczana były czymś zupełnie innym. Dzisiaj zostały znacznie wzbogacone o dodatki mięsne i ziołowe - mówi Henryk Suchocki, członek zarządu Powiatu Białostockiego.

W tym roku, II Światowym Mistrzostwom w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej będą towarzyszyć atrakcje takie jak dmuchańce, wystawy rękodzieła i koncerty. Będzie można także zakupić na miejscu zarówno babkę, jak i kiszkę ziemniaczaną, a w ramach konkursu, oprócz głównej nagrody, zostanie także przyznana nagroda publiczności. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także konkurs nalewek i koncerty. Wystąpią: Jacek Stachursky, Jorrgus i Sensation Band.

- Chcemy przybliżyć innym kulturę naszego regionu, w związku z czym zapraszamy zarówno mieszkańców powiatu białostockiego, ale także mieszkańców z Polski - podkreśla starosta białostocki Jan Bolesław Perkowski.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę (29.07) w Amfiteatrze w Supraślu.

Więcej informacji: II Światowe mistrzostwa w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1726 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39