Światowy Dzień Celnictwa. Podlascy celnicy podsumowują miniony rok

2017.01.26 17:59
26 stycznia przypada Światowy Dzień Celnictwa. To dobra okazja, by podsumować miniony rok z perspektywy podlaskiej Służby Celnej.
Światowy Dzień Celnictwa. Podlascy celnicy podsumowują miniony rok
Fot: Izba Celna w Białymstoku

To oni zapewniają 1/3 przychodów budżetu państwa

Najważniejszym zadaniem Służby Celnej jest zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego i finansowego w kraju. Podatki i cła pobierane przez nią stanowią 1/3 całkowitych przychodów budżetu państwa.

Za pośrednictwem Izby Celnej w Białymstoku do budżetu Polski w minionym roku trafiły łącznie ponad 3 mld zł. W 2016 r. wpływy z tytułu podatku akcyzowego wynosiły ponad 2 mld 500 mln zł, wpływy z podatku VAT - 412 mln zł, a z cła - ponad 73 mln zł.

Na podlaskich przejściach granicznych w Kuźnicy, Bobrownikach i Połowcach celnicy odprawili ubiegłym roku ponad 421 tys. samochodów ciężarowych, zaś podlaskie przejścia drogowe, kolejowe i turystyczne przekroczyło ponad 4 mln 47 tys. podróżnych.

Zakupy na ponad 700 mln zł zrobili na Podlasiu podróżni

Istotnym elementem międzynarodowej wymiany towarowej i impulsem, który ożywia regiony przygraniczne, są też zakupy dokonywane przez zagranicznych podróżnych w naszych sklepach.

W minionym roku na przejściach granicznych położonych w woj. podlaskim Służba Celna zarejestrowała blisko 930 tys. dokumentów Tax Free. Na ich podstawie podróżni – głównie nasi sąsiedzi z Białorusi – wywieźli zakupione u nas towary o łącznej wartości ponad 715 mln zł.

Celnicy eliminują wiele zagrożeń

Funkcjonariusze Służby Celnej nie tylko pobierają należności, ale też eliminują zagrożenia takie jak przemyt, podrabianie towarów, nielegalny hazard, oszustwa akcyzowe i nielegalna migracja.

W zeszłym roku podlascy celnicy wystawili ponad 6 tys. mandatów karnych na kwotę ponad 3 mln zł. Osoby próbujące przemycić tytoniową kontrabandę musiały liczyć się nie tylko z karą finansową i przepadkiem nielegalnego towaru, ale wszczynane były także sprawy karne skarbowe.

W 2016 r. przechwycono podczas działań na granicy i wewnątrz województwa 4 mln 850 tys. paczek nielegalnych papierosów. Oprócz tego zarekwirowano też ponad 5 ton tytoniu, 3 tys. litrów alkoholu, blisko 1,1 tys. nielegalnych automatów do gier hazardowych, zabytkowe militaria oraz tysiące sztuk podrabianych zabawek, akcesoriów samochodowych i kosmetyków.

Istotne jest również to, że funkcjonariusze celni zatrzymali 48 cudzoziemców, którzy nielegalnie próbowali dostać się do Polski.

Ważnym wydarzeniem zeszłego roku jest także to, że podlascy celnicy uderzyli w proceder nielegalnego obrotu paliwem. W wyniku działań na drodze krajowej nr 8 celnicy z Suwałk i Budziska zatrzymali 9 cystern przewożących łącznie ponad 270 tys. litrów oleju napędowego, które wjechały do Polski z pominięciem obowiązujących w tym zakresie przepisów podatkowych.

Ponadto w 2016 r. podlaska Służba Celna zniszczyła ponad 5 mln paczek papierosów z przemytu i ponad 2 tony nielegalnego tytoniu.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1439 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39