Świetne filmy dokumentalne będzie można obejrzeć w Kinie Forum

2023.05.19 15:25
Weekend (20-21.05) warto spędzić w Kinie Forum. Bowiem to tutaj odbędą się pokazy filmów dokumentalnych w ramach 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Świetne filmy dokumentalne będzie można obejrzeć w Kinie Forum
Fot: Materiały prasowe
"Siostrzeństwo świętej sauny"

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 138 000 widzów.

W tym roku festiwal odbędzie się w maju w różnych polskich miastach, a także online (23 maja – 4 czerwca) na stronie mdag.pl.

Aby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do polskich widzów, podobnie jak w latach poprzednich, organizowany jest Weekend z Festiwalem MDAG.

W sobotę (20.05) zostaną wyświetlone: "I król rzekł: >>Co za fantastyczna maszyna!<<", "Całe to piękno i krew" oraz "Lynch/Oz". Natomiast w niedzielę (21.05) będzie można obejrzeć: "Świat po pracy", "Prawy chłopak" i "Siostrzeństwo świętej sauny".

"I król rzekł: >>Co za fantastyczna maszyna!<<" w reż. Axela Danielsona, Maximiliena Van Aertrycka to dowcipny i prowokujący do myślenia film, który śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie. "Całe to piękno i krew" Laury Poitras to filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach. Zaś "Lynch/Oz" w reż. Alexandre'a O. Phillippe'a to opowieść o fascynacji Davida Lynch'a kultową książką dla dzieci, która jest obecna w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu naszych marzeń.

Film "Świat po pracy" Erika Gandini'ego to podróż po całym świecie i wnikliwe badanie tego, co oznacza dziś słowo "praca". "Prawy chłopak" Hanny Nobis opowiada losy Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia. Jego życie kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu. "Siostrzeństwo świętej sauny" w reż. Anny Hints to film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły z wspólnoty. Otoczone dymem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje.

REPERTUAR Kina Forum

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

868 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39