Święto 1 listopada i Dzień Zaduszny

2022.11.01 08:22
W dzień 1 listopada przypada ważne święto w kalendarzu katolickim. Tego dnia odbywa się uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to symbol tego, że wszyscy po śmierci możemy być zbawieni. Zaś 2 listopada to Dzień Zaduszny i wtedy to wspominamy naszych bliskich zmarłych.
Święto 1 listopada i Dzień Zaduszny
Fot: Malwina Witkowska

Dzień Wszystkich Świętych przypada w kościele katolickim 1 listopada. Jest to wyjątkowa data. Bowiem ma ona przypominać, że wszyscy ludzie mogą zostać zbawieni. Często jednak 1 listopada mylony jest ze Świętem Zmarłych.

1 listopada jest dniem zadumy i refleksji nad śmiercią i odchodzeniem. Kościół katolicki traktuje to święto jako wyraz wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

Polacy w Dniu Wszystkich Świętych tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich. Zapalają znicze, kładą kwiaty, modlą się. Również 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny (zwany także Zaduszkami) katolicy łacińscy oraz wielu innych chrześcijan wybierają się na cmentarze, by wspominać swoich zmarłych bliskich. Z tymi świętami związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.

Przez te dwa dni na cmentarzach, szczególnie tych zabytkowych, prowadzone są kwesty na rzecz renowacji starych i zniszczonych pomników i nagrobków. W tym czasie można również wziąć udział w różnego rodzaju spotkaniach śpiewaczych pieśni pogrzebowych czy zaduszkowych koncertach.

Dzień 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, nie działają wówczas także sklepy, urzędy czy instytucje.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1318 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39