Święto Wojska Polskiego w Białymstoku: dzień otwarty w koszarach i uroczystości na Rynku Kościuszki

2011.08.09 00:00
Dzień otwarty 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej i uroczystości na Rynku Kościuszki - to główne punkty obchodów Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. Gościem honorowym uroczystości będzie Karolina Kaczorowska, żona tragicznie zmarłego ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie.
Święto Wojska Polskiego w Białymstoku: dzień otwarty w koszarach i uroczystości na Rynku Kościuszki
Fot: Wojciech Zalewski

- To jest po raz kolejny wielkie święto przede wszystkim Wojska Polskiego - podkreślał na dzisiejszym spotkaniu z mediami Maciej Żywno, wojewoda podlaski.

Świętowanie rozpocznie się 12 sierpnia. Zaplanowano wtedy dzień otwarty 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej 70. Będzie to okazja, by przyjrzeć się wojsku z bliska - zarówno sprzętowi, jak i uzbrojeniu służb, a także poćwiczyć umiejętności strzeleckie (zwiedzającym udostępnione zostaną laserowe symulatory strzelań). Zaplanowano również defiladę oraz wręczenie aktów mianowania, medali i odznaczeń. Koszary będą otwarte dla wszystkich od godz. 11.

Dwa dni później nabożeństwo z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w parafii ewangelicko-augsburskiej (godz. 10, ul. Dolistowska 17).

Główne obchody zaplanowano 15 sierpnia na Rynku Kościuszki. Rozpocznie je uroczysta święta liturgia w cerkwi św. Mikołaja (godz. 9). O godz. 11 msza św. odprawiona zostanie w katedrze. Uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się o godz. 12.30. W ich programie m.in. złożenie kwiatów oraz musztra paradna.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiada, że honorowym gościem uroczystości będzie Karolina Kaczorowska, żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie.

- Nie mogła uczestniczyć w czerwcowych uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy szkole, do której uczęszczał Ryszard Kaczorowski i otwarcia ulicy jego imienia. Dlatego bardzo się cieszymy, że odwiedzi nas teraz - przyznaje Tadeusz Truskolaski.

Zachęca też białostoczan do wywieszenia flag i uczestnictwa w obchodach Święta Wojska Polskiego. Obchodzone jest ono 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W tym roku świętujemy jej 91. rocznicę.

Kilka dni później, bo 22 sierpnia kwiaty pojawią się również pod pomnikiem przy ul. Zwycięstwa. Przypada wtedy bowiem rocznica tzw. Bitwy Białostockiej, zakończonej rozbiciem sił bolszewickich w 1920 roku.

andy

1197 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39