Świńska grypa na Podlasiu. Są kolejni chorzy

2016.02.05 14:57
Na początku lutego pojawiła się informacja o pierwszym chorym na świńską grypę w naszym regionie. Wiadomo już, że są kolejne przypadki zachorowań.
Świńska grypa na Podlasiu. Są kolejni chorzy
Fot: Justyna Fiedoruk
Już 3 osoby na Podlasiu zachorowały na świńską grypę

Województwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na początku lutego poinformowała o tym, że 73-letni mężczyzna z Białegostoku zachorował na świńską grypę (zobacz: Świńska grypa atakuje. Pierwszy chory na Podlasiu).

Z wirusem A/H1N1 zmagają się kolejni chorzy.
- Na dzień dzisiejszy mamy trzy przypadki chorych, są to trzej mężczyźni – jeden z Białegostoku i dwóch z Hajnówki. Żaden z nich nie wymaga hospitalizacji – poinformowała Lucyna Jadaluk, kierownik oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Jak uniknąć świńskiej grypy? Należy dbać o higienę osobistą – przede wszystkim często myć ręce. Osoby chore, przeziębione powinny zasłaniać usta podczas kaszlania, by ewentualnie nie przenosić wirusa na inne osoby.

- Zachęcam do szczepień dlatego, że ten szczep wirusa, z którym mamy teraz do czynienia, jest w składzie szczepionki na ten sezon. Należy też zadbać o zdrowy styl życia, odpowiednie odżywianie i higienę osobistą. Aby uniknąć zachorowań, trzeba również ubierać się odpowiednio do panujących warunków. Jeśli przebywamy z osobami chorymi, to zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń - dodaje Jadaluk.

Świńska grypa bardzo przypomina zwykłą grypę. Jej podstawowe objawy to: gorączka, bóle głowy i gardła, brak apetytu, suchy kaszel, uczucie wyczerpania, ból w okolicy ucha czy katar. Mogą też wystąpić nudności, wymioty oraz biegunka. W skrajnych przypadkach występuje sztywność mięśni i utrata przytomności.

Chorzy nie zawsze wymagają leczenia w szpitalu. Ważne jest jednak to, by nie bagatelizować swojego stanu zdrowia, bowiem świńska grypa może doprowadzić np. do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia płuc oraz opon mózgowych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1578 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39