Swoboda i pozytywna energia. Kraków Street Band w Famie [WIDEO]

2019.02.25 10:02
Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką swego rodzinnego miasta i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat, nie zwalniając tempa, zdobywa coraz większą popularność. Wystąpi w piątek (1.03) w klubie Fama.
Swoboda i pozytywna energia. Kraków Street Band w Famie [WIDEO]
Fot: Tomasz Sarna
Kraków Street Band

Aktualnie muzycy promują swój najnowszy, trzeci już w dorobku, album "Going Away". Płyta oparta jest w całości na autorskim materiale. Składa się na nią 11 żywych, bezpretensjonalnych piosenek, zgrabnie balansujących między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Pięknie brzmiące pomieszczenia studyjne Radia Kraków pozwoliły uchwycić niuanse w muzyce 9-osobowego składu, która od czasu ulicznych początków nabrała rumieńców i treści. Album "Going Away" otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues/Country.

Trochę historii zespołu

Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej - wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto "Polak Potrafi", dzięki którym w miesiąc uzbierano 170% planowanego budżetu. A to był dopiero początek. Zespół dostał się do finału programu "Must Be The Music. Tylko muzyka!", zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. W corocznej ankiecie czasopisma "Twój Blues" Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły "Odkrycie Roku 2014" i "Zespół Roku 2015".

Kolejny rok to kolejna płyta, tym razem bardzo wyjątkowa - album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika, pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, Little Ole Opry, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką-Wójcik i zaproszonymi gośćmi z krakowskiego muzycznego świata.

Kraków Street Band - nasz bluesowy reprezentant

W marcu 2018 roku Kraków Street Band - jako zwycięzca polskich eliminacji - reprezentował nasz kraj na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później poszczególni muzycy również zostali docenieni - Łukasz Wiśniewski uznany został za "Wokalistę Roku 2017", a Tomek Kruk otrzymał tytuł "Gitarzysty Roku 2017" według czytelników czasopisma "Twój Blues".

W styczniu 2019 roku najnowsza płyta "Going Away" otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues/Country. W ankiecie czasopisma "Twój Blues" w 2018 roku zespół aż w pięciu kategoriach znalazł się w ścisłej czołówce: zajął drugie miejsce w kategoriach: zespół roku, wokalista roku (Łukasz Wiśniewski) i gitarzysta roku (Tomek Kruk) oraz trzecie w kategoriach: płyta roku ("Going Away") i harmonijkarz roku (Łukasz Wiśniewski).

Trudno się temu dziwić - muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią. Koniecznie obejrzyjcie wideoklip "Fluke".



Koncert odbywa się w ramach cyklu Blues Fama, rozpocznie się o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Wygraj bilety: Konkurs

Zobacz też: Blues Fama: Kraków Street Band

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1012 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39