"Syberyjski Białystok" - książka o życiu polskich osadników

2020.11.27 08:54
Ukazała się najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru. Książka poświęcona jest wsi Białystok znajdującej się na dalekiej Syberii.
"Syberyjski Białystok" - książka o życiu polskich osadników
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru

"Syberyjski Białystok" to najnowsza publikacja wydana przez Muzeum Pamięci Sybiru, w której znalazły się m.in. wywiady z niezwykłymi osobami związanymi z małą wsią na dalekiej Syberii.

Napisane lekkim językiem teksty o historii polskiego osadnictwa na Syberii oraz o założycielach syberyjskiego Białegostoku autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego zostały wzbogacone wywiadami z wyjątkowymi osobami: o. Krzysztofem Korolczukiem (SJ) i Wasylem Haniewiczem. Rozmowy przeprowadził dr Tomasz Danilecki.

O. Krzysztof, urodzony w podlaskim Białymstoku, opiekuje się parafianami z Białegostoku syberyjskiego – niewielkiej wsi leżącej około 200 km na północ od Tomska. Z kolei Wasyl Haniewicz jest w prostej linii potomkiem polskich osadników, którzy na początku XX w. założyli tę wieś.

Autorzy książki przybliżają trudności, z jakimi od początku zmagali się mieszkańcy osady, opisują specyfikę życia na Syberii, opowiadają o podtrzymywaniu polskiej kultury i wiary katolickiej, a także o pielęgnowaniu własnej tożsamości.

- Interesująca warstwa tekstowa publikacji została wzbogacona bogatą ikonografią. Prezentowane w książce zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Państwowego Archiwum Obwodu Tomskiego, Tomskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego im. M. B. Szatiłowa, Memorialnego Muzeum Historii Politycznych Represji "Więzienie Śledcze NKWD" w Tomsku, archiwum prywatnego Wasyla Haniewicza oraz Muzeum Pamięci Sybiru. Materiały te są w Polsce niezwykle trudno dostępne - mówi Jan Roguz z Muzeum Pamięci Sybiru.

Książkę "Syberyjski Białystok" można kupić w sklepie internetowym prowadzonym przez muzeum.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1888 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39