Sylwetki kandydatów na radnych Białegostoku startujących z list Koalicji Obywatelskiej

2024.04.05 07:17
Koalicja Obywatelska wystawiła w wyborach do Rady Miasta Białystok 38 kandydatów. Kim są i co planują?
Sylwetki kandydatów na radnych Białegostoku startujących z list Koalicji Obywatelskiej
Fot: Materiały medialne

Już niebawem białostoczanie wyruszą na wybory, by zadecydować o tym, komu powierzą władzę w naszej małej ojczyźnie. Na listach wyborczych Koalicji obywatelskiej znajdziemy 38 kandydatów. Są wśród nich doświadczeni samorządowcy i zupełni nowicjusze. O fotel prezydenta miasta Białystok, już po raz piąty, walczy Tadeusz Truskolaski.

Poznajcie kandydatów KO z pierwszego okręgu

Osiedla należące do okręgu pierwszego, to: Piaski, Przydworcowe, Bema, Kawaleryjskie oraz Nowe Miasto. Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera Gracjan Paweł Eshetu-Gabre. Jest liderem Młodej Platformy, a zawodowo pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i koordynatora działu Fundraising w Studenckim Forum Business Centre Club. Kandydat podkreśla, że Białystok jest miejscem jego dzieciństwa i dorastania. Chce skupić się na budowaniu silnej więzi pomiędzy samorządowcami, a mieszkańcami naszego miasta. Zależy mu na dynamicznym rozwoju stolicy województwa podlaskiego.

Podobne stanowisko reprezentuje startująca z numerem siódmym Katarzyna Bagan-Kurluta. Kandydatka również chce pracować nad budowaniem dialogu pomiędzy samorządowcami a mieszkańcami. Ponadto, postuluje także kontynuację projektu mieszkanie dla absolwenta, wprowadzenie bonów żłobkowych oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowych i polityki senioralnej. Zawodowo, kandydatka Kieruje Zakładem Prawa Prywatnego Międzynarodowego i Prawa Medycznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Ma już doświadczenie na funkcji radnej, ponieważ pełni tę funkcję w kadencji 2018-2024.

Pełna lista kandydatów okręgu pierwszego:

1. ESHETU-GABRE Gracjan Paweł
2. KISIELEWSKA-MARTYNIUK Katarzyna
3. GIERASIMIUK Tomasz
4. TRZECIAK Bartłomiej
5. KARPOWICZ Michał
6. POPŁAWSKA Ewa
7. BAGAN-KURLUTA Katarzyna

Lista okręgu drugiego

Okręg drugi obejmuje osiedla: Centrum, Białostoczek, Sienkiewicza, Jaroszówka oraz Wygoda. Liderem listy KO jest nasz obecny radny Marek Tyszkiewicz. Zawodowo jest aktorem Teatru Dramatycznego. Pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Edukacji i Wychowania. Ponadto, jest także członkiem Komisji Kultury i Promocji Miasta oraz Komisji Budżetu i Finansów.

Listę kandydatów okręgu drugiego zamyka Karolina Patrycja Pisanko-Ziemblicka. Jej program wyborczy oparty jest na zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa w naszym mieście, tworzeniu i pielęgnacji miejsc zieleni, dbałości o prawa kobiet oraz wsparciu młodych białostoczan.

Kandydaci okręgu drugiego, to:

1. TYSZKIEWICZ Marek Stanisław
2. CHUDZIK Jowita
3. TOKAJUK Ewa
4. GRZYB Rafał Sebastian
5. RYBOŁOWICZ Wioleta Białystok
6. WIŚNIEWSKI Michał
7. PISANKO-ZIEMBLICKA Karolina Patrycja

Okręg trzeci

Obejmuje osiedla: Bojary, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy, Dojlidy Górne. Listę kandydatów KO otwiera obecna szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta.

Katarzyna Jamróz. Zamierza skupić się przede wszystkim na: wsparciu psychologicznym dla mieszkańców, aktywności międzypokoleniowej, modernizacji szkół oraz aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zawodowo jest Inspektorką Ochrony Danych Osobowych w Biurze Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Na pozycji trzeciej startuje działacz Forum Mniejszości Podlasia - Mikołaj Wojciuk. Zawodowo związany jest z branżą IT. Hobbystycznie zajmuje się także motoryzacją oraz fotografią. Postuluje między innymi kontynuację istniejących już projektów edukacyjnych i kulturalnych. Chce przyciągnąć do naszego miasta turystów i ważne dla świata nauki sztuki osobistości. Stawia na dynamiczny rozwój i rzetelną współpracę z lokalną społecznością.

Kandydaci okręgu trzeciego, to:

1. JAMRÓZ Katarzyna
2. DOBROWOLSKA-CYLWIK Anna Maria
3. WOJCIUK Mikołaj
4. KONOPKO Artur
5. MARKIEWICZ-MĘCZKOWSKA Małgorzata
6. BOŁTUĆ Jerzy
7. JAKUBOWSKI Karol

Okręg czwarty

W jego skład wchodzą osiedla: Młodych, Zielone Wzgórza, Starosielce, Słoneczny Stok oraz Leśna Dolina. Liderem okręgu jest Maciej Garley. Pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego Obywatelskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty. Edukację pobierał w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Jest działaczem związkowym reprezentującym środowiska nauczycielskie. Podczas kampanii wyborczej również spotkał się z mieszkańcami naszego miasta, aby poznać ich potrzeby. Stawia na rozwój sportu i kultury oraz dialog między samorządem a białostoczanami.

Na pozycji trzeciej startuje Anna Leonowicz. Z wykształcenia jest ekonomistką. W radzie miasta planuje zająć się między innymi: profilaktyką zdrowotną, systematycznym zwiększaniem ilości terenów zielonych, miejsc do odpoczynku i rekreacji oraz budową nowej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Zamierza zadbać także o potrzeby białostockich seniorów. Zapewnia, że chce dążyć do tego, aby nasze miasto stało się przestrzenią nowoczesną, bezpieczną, wielokulturową oraz przyjazną wszystkim mieszkańcom.

Kandydaci okręgu czwartego, to:

1. GARLEY Maciej Marek
2. MASZTALERZ Karol Konrad
3. LEONOWICZ Anna
4. NIERODZIŃSKI Michał Adam
5. SZMURŁO Dominika Małgorzata
6. LOVE Katarzyna Justyna
7. PERKOWSKI Andrzej

Okręg piąty

Obejmuje osiedla: Antoniuk, Wysoki Stoczek, Dziesięciny I, Dziesięciny II, Bacieczki oraz Zawady. Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera obecny prezydent naszego miasta, Tadeusz Truskolaski. Jest ekonomistą i pracownikiem naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w zakresie rozwoju regionalnego i pozyskiwania funduszy europejskich. Ma na swoim koncie bogaty dorobek naukowo-badawczy. Funkcję Prezydenta Miasta Białegostoku piastuje nieprzerwanie od 2006 roku. Jego postulaty, to między innymi: budowa parków kieszonkowych i tworzenie miejskich przestrzeni zieleni, renowacja białostockich szkół, dbałość o jakość powietrza oraz budowa żłobków i Centrów Aktywności Międzypokoleniowej.

Listę kandydatów okręgu piątego zamyka Natalia Stieszenko. Zawodowo pracuje z osobami z niepełnosprawnością. Od wielu lat związana jest także z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W radzie miasta chce zająć się między innymi: przeciwdziałaniem wykluczeniu osób z niepełnosprawnością, wsparciem osób młodych, wprowadzeniem do szkół edukacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zwiększeniem udziału kobiet w zarządzaniu środowiskiem lokalnym.

Kandydaci okręgu piątego, to:

1. TRUSKOLASKI Tadeusz
2. PIĘTKA Marcin
3. KUŁAKOWSKI Marek
4. GRODZKI Jarosław
5. ZABROCKA Agnieszka
6. GABIEC Eugeniusz
7. TARASEWICZ Ewa
8. KASZYŃSKA Patrycja
9. STIESZENKO Natalia

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1504 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39