Symboliczne marzenia chorych dzieci poleciały do nieba

2023.02.13 09:05
Wszystkie dzieci mają marzenia, a te należące do chorych maluchów bez wątpienia powinny być traktowane szczególnie poważnie. Pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego swoje pragnienia wysłali balonami do nieba.
Symboliczne marzenia chorych dzieci poleciały do nieba
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

Już od 10. lat mali pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego wysyłają swoje marzenia balonami do nieba. Akcję rokrocznie organizuje Fundacja "Pomóż Im". W Międzynarodowym Dniu Dziecka z Chorobą Nowotworową mali pacjenci wypisują swoje marzenia na kolorowych balonach. Potem wolontariusze i przyjaciele fundacji, a także lekarze i rodzice wypuszczają je spod kliniki do nieba.

W tym roku chore dzieci wysłały swoje marzenia na stu kolorowych balonach.

- Dzieci, które walczą z nowotworem, potrzebują wsparcia. Świadomości, że nie są same, że nadal są przecież dziećmi i powinny się bawić, a ich życie, które bardzo się zmieniło, ma szansę wrócić do normalności. Pokazanie im, że inni ludzie są zainteresowani tym, co się z nimi dzieje, jest ogromnie ważne – mówi profesor Katarzyna Muszyńska-Rosłan, przewodnicząca Rady Fundacji "Pomóż Im" i zastępca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. – Dzisiejsza akcja to symbol. Każdy z nas utożsamia się z pozytywną częścią życia. Puszczenie balonu z życzeniem, a w zasadzie jest to jedno życzenie - żeby być zdrowym – symbolizuje wiarę w to, że "uda mi się" – dodaje prof. Muszyńska-Rosłan.

A lista marzeń jest naprawdę długa i poruszająca. Na jednym balonie był rysunek rodziny i napis „chcę wrócić do domu”, na wielu prośba o powrót do zdrowia. Wolontariusze zaś na swoich balonach życzyli dzieciom szczęścia, zdrowia, miłości i umieszczali ich imiona.

Fundacja "Pomóż Im" organizuje wiele akcji dla chorych dzieci. Jej wolontariusze są świadomi tego, że pacjenci szpitali marzą, by żyć jak ich rówieśnicy. Dlatego organizacja zbudowała pod szpitalem plac zabaw i przekazuje im prezenty z różnych okazji.

- Od listopada ubiegłego roku wolontariusze znów regularnie odwiedzają klinikę. Spędzają czas przy rysowaniu, wspólnie się bawiąc i grając w gry. Chwile radości i pozytywne nastawienie to bardzo ważny element w procesie leczenia – mówi Joanna Godlewska, koordynator wolontariatu w Fundacji "Pomóż Im".

Wypuszczanie balonów z marzeniami organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową. Ma zwiększyć świadomość na temat tej choroby, podkreślić, jak ważne są badania profilaktyczne.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

455 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39