Symboliczny głos w wyborach. Oddadzą go cudzoziemcy w Galerii Arsenał

2020.06.24 15:33
"Wybory" to akcja, w ramach której imigranci i imigrantki mogą oddać symboliczny głos w polskich wyborach prezydenckich. Jest to możliwe w galerii Arsenał do najbliższej niedzieli.
Symboliczny głos w wyborach. Oddadzą go cudzoziemcy w Galerii Arsenał
Fot: Galeria Arsenał

Chociaż głosy oddane w artystycznej akcji nie będą miały wpływu na wynik wyborów, mogą
rozpocząć dyskusję o pozycji i roli imigrantów i imigrantek - osób często mieszkających w Polsce od wielu lat - w naszym społeczeństwie.

"Jaka jest rola imigrantów w dzisiejszej Polsce? Są to nowi obywatele czy tylko czasowe rozwiązanie ekonomiczne? Polska jest jednym ze światowych liderów w przyjmowaniu zarobkowych imigrantów. Mimo to, nie zostały wdrożone żadne reformy dotyczące systemu integracyjnego. W czasie zeszłorocznych kampanii wyborczych żadna partia polityczna nie przedstawiła obszernego programu, który dotyczyłby polityki migracyjnej. Ten temat jest również mało obecny w dzisiejszej dyskusji przedwyborczej. Pozwalając na rezydenturę, system jednocześnie wyklucza nowych mieszkańców z możliwości realnego wpływu na politykę państwa, w którym mieszkają. Taki mechanizm prowadzi do dyskryminacji, która niezmiernie utrudnia proces integracji" - pisze artystka Marta Romankiv.

Projekt "Wybory" jest próbą zainicjowania niemożliwych wydarzeń i wynika z potrzeby zmiany w postrzeganiu roli i figury imigranta. Jest to symboliczne działanie, które ma na celu zebranie głosów ludzi, którzy są pominięci w dzisiejszym systemie wyborczym. W symbolicznym głosowaniu mogą wziąć udział mieszkający w Polsce imigranci i imigrantki. Urny z zebranymi kartami nie będą otwarte, a głosy nie zostaną podliczone. Zamknięte urny z "nieważnymi" głosami będą pełniły rolę manifestacji dotyczącej potrzeby poszukiwań nowych rozwiązań opartych na otwartości i wspólnotowości.

Jeśli jesteś imigrantką/imigrantem i uważasz, że niezależnie od miejsca urodzenia, narodowości czy obywatelstwa Twój głos jest ważny, weź udział w głosowaniu. Swój nie wliczany do wyników wyborów, ale ważny głos będziesz mógł/mogła oddać do 28 czerwca w Galerii Arsenał (godz. 12.00-18.00).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1258 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39