Synagoga w Tykocinie jednym z nowych cudów Polski

2013.10.20 00:00
Wielka Synagoga w Tykocinie została jednym z 7 nowych cudów Polski. Plebiscyt zorganizował miesięcznik National Geographic Traveller.
Synagoga w Tykocinie jednym z nowych cudów Polski
Fot: Anna Dycha
Wielka Synagoga w Tykocinie znalazła się wśród 7 nowych cudów Polski

To już trzecia edycja konkursu. W tym roku zwyciężył Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. W finałowej "siódemce" znalazły się również następujące miejsca: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, XIV-wieczne polichromie w Małujowicach i Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.

Wielka Synagoga uplasowała się na 5. miejscu. Przed wojną blisko połowę mieszkańców Tykocina stanowili Żydzi. Pamiątką po żydowskiej społeczności jest druga co do wielkości i najstarsza po krakowskiej polska synagoga - została zbudowana w 1642 roku na miejscu drewnianej bożnicy. Drugą propozycją z Podlaskiego była Twierdza Osowiec. Głosowanie w plebiscycie trwało od 24 czerwca do 30 września.

Tegoroczną nowością była kategoria "Natura", w której prezentowano najdziksze zakątki kraju. Nominowano 16 miejsc, wśród nich Puszczę Białowieską. Najwięcej głosów otrzymała dolina Noteci pomiędzy Wieleniem a Osiekiem.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1234 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39