POLECAMY
27 czerwca 1941 roku rozpoczęła się zagłada białostockich Żydów. Tego dnia niemieccy okupanci spalili Wielką Synagogę przy ulicy Bożniczej (obecnie Suraskiej), mordując setki uwięzionych osób. W 85. rocznicę tych tragicznych wydarzeń miasto zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających.
Główne obchody odbędą się w piątek, 26 czerwca o godz. 12.00 pod Pomnikiem-Kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej. W imieniu miasta zaproszenie kieruje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W czasie II wojny światowej do Wielkiej Synagogi zapędzono żydowskich mężczyzn i chłopców, a następnie budynek podpalono. Szacuje się, że zginęło od 700 do nawet 2,5 tysiąca osób. Wydarzenie to zapoczątkowało zagładę białostockiej społeczności żydowskiej, która przez stulecia współtworzyła historię miasta. Uzupełnieniem obchodów będzie recital skrzypcowy „po – Zachor”, który odbędzie się 27 czerwca o godz. 19.00 w Klubie Fama przy ul. Legionowej 5. Program koncertu poświęcony będzie pamięci Wielkiej Synagogi oraz losom żydowskiej społeczności Białegostoku. Wystąpi Maria Sławek, prezentując utwory kompozytorów związanych z doświadczeniem wojny, pamięci i utraty, m.in. Marka Karminsky’ego, Mieczysława Wajnberga, Jana Sebastiana Bacha i Lery Auerbach.
Katarzyna Kozioł
24@bialystokonline.pl
Kultura i Rozrywka 15:00
Aktualności 14:00
Dom 13:40
Aktualności 13:21
Aktualności 13:16
Aktualności 13:00
Sport 13:00
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji