Sytuacja na granicy. Niemal 600 imigrantów próbowało przedostać się do Polski

2021.11.10 09:54, Aktualizacja: 2021.11.10 10:54
Noc na przejściu granicznym koło Kuźnicy minęła spokojnie. Z kolei w okolicach Krynek i Białowieży trzy grupy imigrantów weszły na teren Polski.
Sytuacja na granicy. Niemal 600 imigrantów próbowało przedostać się do Polski
Fot: Policja Polska / twitter

Grupy imigrantów weszły do Polski

Minionej nocy na terytorium Polski przedostały się trzy duże grupy imigrantów.

- O przekroczeniu granicy w okolicach Białowieży otrzymaliśmy zgłoszenie przed godz. 16.00. Na miejsce skierowanych zostało kilkudziesięciu policjantów, którzy zatrzymali ponad 50 imigrantów - przekazał rzecznik prasowy podlaskiej policji, Tomasz Krupa.

Do kolejnej takiej sytuacji doszło tuż po północy.

- Na miejsce również pojechało blisko 40 policjantów. Ta informacja wskazywała na kilkudziesięcioosobową grupę. Z informacji jakie do mnie dotarły wynika, że część z tej grupy osób została zatrzymana - uzupełnił Tomasz Krupa.

Z kolei major Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku w środę (10.11) przekazała, że grupa w okolicach Krynek liczyła około 100 osób. Z kolei grupa, która próbowała wejść do Polski nieopodal Białowieży liczyła 200 imigrantów.

- Ostatnią udaremnioną próbę przekroczenia polsko-białoruskiej granicy odnotowano w Dubiczach Cerkiewnych, gdzie grupa imigrantów liczyła kilkadziesiąt osób. Wszystkie wspomniane próby zostały udaremnione, a osoby zostały z powrotem skierowane na teren Białorusi. Jeżeli chodzi o skalę i nasilenie, to nie było to tak drastyczne jak w Kuźnicy. Osoby obniżyły ogrodzenie i próbowały przedostać się na teren Polski - mówiła rzeczniczka.

Aktualnie w okolicach Kuźnicy jest dość spokojnie. Migranci po stronie białoruskiej rozbili obóz, mają namioty i śpiwory, a w nocy rozpalili ognisko.

Zatrzymani kurierzy

We wtorek (9.11) przed godz. 12.00 w Królowym Moście, policjanci zatrzymali 2 obywateli Niemiec, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy.

- Zatrzymani przewozili w samochodzie 3 obywateli Syrii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Od początku trwania kryzysu zatrzymano 258 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy - poinformował Tomasz Krupa.

Od początku kryzysu migracyjnego "kurierzy" przewozili łącznie w samochodach 1068 imigrantów.

"Każda osoba, której uda się przedostać zostaje ujęta"

W środę rano (10.11) Straż Graniczna podziękowała Ministerstwu Obrony Narodowej i Policji za wspólną służbę. "Dzięki wam mamy kolejny spokojny poranek" - napisali pogranicznicy.

- Codziennie udaremniamy setki prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Każda osoba, której uda się przedostać poza linie granicy zostaje ujęta. Wydaje się jej wtedy postanowienie o opuszczeniu terytorium RP i jeśli nie składa wniosku o ochronę międzynarodową odprowadza się ją do linii granicy - przypomina SG.

Tylko minionej doby odnotowano 599 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

- Zatrzymanych zostało 9 osób, w tym 5 obywateli Libanu, 3 obywateli Iraku i obywatela Syrii. Osoby te będą składać u nas wnioski o ochronę międzynarodową. Ponadto wobec 48 osób zostały wydane postanowienia o opuszczeniu Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby: obywateli Rosji, Szwecji i Litwy - informuje Straż Graniczna.

Pomocnikom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1744 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39