Szansa na lepszą obsługę pacjentów w podlaskich szpitalach

2013.05.15 00:00
Dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego w trzech podlaskich przychodniach i szpitalach zostaną zastosowane nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne. Już podpisano umowy na dofinansowanie projektów z placówkami w Choroszczy, Łapach i Białymstoku.
Szansa na lepszą obsługę pacjentów w podlaskich szpitalach
Fot: sxc.hu

Umowy zostały podpisane z Samodzielnym Publicznym Psychiatrycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Choroszczy, z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Łapach oraz Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej MSW w Białymstoku.

W aptece szpitala w Choroszczy zostanie wprowadzony elektroniczny system zamawiania i dystrybucji leków, dzięki któremu pacjent będzie otrzymywać dawkę indywidualną, przygotowaną bezpośrednio dla niego w aptece szpitalnej na podstawie zlecenia lekarza. Pozwoli to wyeliminować większość błędów medycznych, powstających poprzez pomyłki w dawkowaniu leku. System ma zostać wdrożony jesienią 2014 r. Wartość projektu to prawie 3 mln zł, a dofinansowanie – prawie 2,5 mln zł.

Natomiast projekt z Łap polega na stworzeniu kompleksowego systemu informatycznego, który będzie miał zastosowanie w zarządzaniu zakładem, w leczeniu oraz obsłudze pacjenta. Chorzy będą mogli np. zarejestrować się przez internet do konkretnej poradni, zyskają dostęp do swoich danych medycznych, a także skorzystają z telekonsultacji. Inwestycja ma być gotowa w czwartym kwartale 2014 r. Całkowity koszt to 1,6 mln zł, a dofinansowanie – 1,4 mln zł.

Z e-usług skorzystają również pacjenci szpitala MSW w Białymstoku. Chorzy będą mogli rejestrować się on-line, specjalnie dla nich zostanie utworzony portal, na którym znajdą wszelkie użyteczne informacje (portal również w wersji dla osób słabowidzących). Zostanie też wdrożony system elektronicznej dokumentacji medycznej. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2014 r. Jego wartość to prawie 3 mln zł, dotacja – ponad 2,5 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1469 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39