Szczerek i Rejmer na Festiwalu Patrząc na Wschód. W maju nowa impreza

2019.02.10 12:46
Małgorzata Rejmer, Krzysztof Czyżewski, Ziemowit Szczerek - to tylko kilku gości tegorocznego Festiwalu literackiego Patrząc na Wschód. Impreza odbędzie się w sierpniu. Można wesprzeć jej organizację.
Szczerek i Rejmer na Festiwalu Patrząc na Wschód. W maju nowa impreza
Fot: Festiwal literacki Patrząc na Wschód

To będzie już piąta edycja Festiwalu literackiego Patrząc na Wschód. Odbędzie się on w dniach 14-17 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Będzie też nowa impreza - Festiwalu Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie. Jej termin to 2-4 maja.

Wybitni reporterzy i nie tylko

- Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I taką imprezę, czyli festiwal literacki Patrząc na Wschód, powoli udaje nam się budować. Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory zorganizowaliśmy cztery edycje festiwalu, a gośćmi byli m.in. tacy wybitni pisarze i znawcy Wschodu jak: Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska, Anna Kamińska czy Marcin Meller - mówi Piotr Brysacz, dyrektor artystyczny festiwalu, który organizuje imprezę z Piotrem Malczewskim, fotografem przyrody i podróżnikiem.

W tym roku zaś festiwal gościć będzie m.in. Małgorzatę Rejmer, Pawła Smoleńskiego, Krzysztofa Czyżewskiego i Ziemowita Szczerka. To będzie w sierpniu, zaś nieco wcześniej, w maju, organizowany jest po raz pierwszy Festiwal Powsinóg - festiwal podróżniczy, którego gośćmi będą m.in. Anna Grebieniow, Mirosław Wlekły i Piotr Oleksy.

Czym wyróżniają się te festiwale na tle innych tego rodzaju imprez? Magią atmosfery - odbywają się one bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, należącego kiedyś do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód, jak i Festiwal Powsinóg, to imprezy rodzinne: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia...

Ludzie polubili te wiejskie imprezy: w roku 2017 w festiwalowych imprezach Patrząc na Wschód udział wzięło 600 osób, a w roku ubiegłym - prawie 2 tysiące osób. Oczywiście wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

Można pomóc w organizacji festiwali

- W tym roku także organizujemy festiwale własnym nakładem sił, nie korzystamy z ministerialnych dotacji, jednak - by były one bardziej okazałe - ogłosiliśmy publiczną zbiórkę na platformie PolakPotrafi.pl na wsparcie festiwali, licząc na życzliwość coraz większej rzeszy fanów - dodaje Piotr Brysacz. - Wierzymy w to, że każde miejsce na ziemi zasługuje na swój festiwal. Wierzymy w to, że robimy tę imprezę dla tych, którzy myślą podobnie jak my: że festiwal na wsi można zorganizować i na wieś przyciągnąć tłumy po to, by pokazać choćby inny sposób życia, by można było na łonie natury, w wiejskim krajobrazie, posłuchać tych, którzy zjeździli kawał świata, by nabrać dystansu, sił i by odpocząć od zgiełku i jazgotu świata.

Budżet każdego z festiwali to przede wszystkim: honoraria dla zaproszonych na festiwal autorów - reporterów, podróżników, filmowców, przygotowanie do druku i druk materiałów promujących festiwale - plakatów, ulotek i koszty związane z zakwaterowaniem gości festiwalu. Zbiórka potrwa do 19 marca.

Uruchomione zostało także festiwalowe wydawnictwo Paśny Buriat, którego nakładem ukazało się do tej pory pięć książek, ze sprzedaży których dochód przeznaczany jest także na wsparcie festiwali. Wszyscy, którzy zechcieliby wesprzeć organizację imprez także poza platformą PolakPotrafi.pl, mogą skorzystać z takiej możliwości.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1434 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39